Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: ČTK

Nemovitosti v Česku dál zdražují nejrychleji z celé EU

Ceny bytů a domů v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 12,8 procenta. Ze zemí Evropské unie to bylo nejvíce. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Ilustrační foto Foto: ČTK
Nemovitosti v Česku dál zdražují nejrychleji z celé EU

Více než desetiprocentním tempem se ceny nemovitostí za rok zvedly i v Litvě a Lotyšsku, naopak v Chorvatsku o 0,4 procenta klesly. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,5 procenta.

Ceny nemovitostí rostly v Česku nejrychleji ze zemí EU už v loňském posledním čtvrtletí.

Podle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je situace v ČR varovná. „Za rizikový vývoj v ČR mohou zejména dva klíčové faktory. Prvním jsou až příliš dlouhá stavební řízení, která developerům a dalším podnikatelům ve stavebnictví neumožňují pružně reagovat na současnou zvýšenou poptávku po bydlení,” uvedl.

Druhým faktorem podle něj byla měnová politika České národní banky.

Kovanda připomněl, že ČNB při zahajování svého intervenčního režimu v listopadu 2013 výslovně deklarovala, že kromě jiného z důvodu zahájení režimu zdraží právě také nemovitosti. Intervence přispěla ke stlačení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů v ČR a tím tedy ke zvýšení poptávky po nemovitostech.

Meziroční růst cen bytů a domů v 1. čtvrtletí 2017:
ZeměZměna (v procentech)
Česko12,8
Litva10,2
Lotyšsko10,1
Irsko8,9
Bulharsko8,8
Maďarsko8,0
Portugalsko7,9
Estonsko7,7
Lucembursko6,8
Švédsko6,6
Nizozemsko6,1
Slovinsko5,9
Velká Británie5,6
Belgie5,4
Španělsko5,3
Malta5,2
Německo5,1
Rumunsko5,1
Rakousko4,8
Kypr4,1
Slovensko3,8
Dánsko3,6
Polsko3,3
Francie3,1
Finsko1,4
Itálie-0,1
Chorvatsko-0,4
Řeckoúdaje nejsou k dispozici
Zdroj: Eurostat

ČNB ukončila devizové intervence 6. dubna. Vzhledem k vývoji na nemovitostním trhu a v české ekonomice podle Kovandy nelze čekat, že by výrazný růst cen nemovitostí v nejbližších čtvrtletích ustal.

Centrální banka přitom letos varovala před neudržitelně rychlým růstem cen nemovitostí v Česku a usiluje o zvýšení pravomocí při regulaci hypoték. [celá zpráva]

Podle analytika ING Jakuba Seidlera začínají být nerovnováhy na trhu nemovitostí stále významnější, což souvisí s extrémně uvolněnou měnovou politikou centrální banky.

„Současná politika nulových sazeb není konzistentní s vývojem domácí ekonomiky. I z toho důvodu se domníváme, že ČNB zvýší sazby po téměř deseti letech už na začátku srpna,” dodal.

Anketa
Můžete si s vaším platem dovolit při aktuálních cenách koupit nemovitost?
Ano
8.2 %
Ne
91.8 %
Celkem hlasovalo 3887 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků