Hlavní obsah
Frankfurtská burza Foto: Reuters

Německá ekonomika nečekaně klesla

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně klesla. Hrubý domácí produkt se za tři měsíce do června snížil o 0,2 procenta po růstu o 0,7 procenta v předešlém čtvrtletí. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad.

Frankfurtská burza Foto: Reuters
Německá ekonomika nečekaně klesla

Pro německou ekonomiku, na které závisí mnoho českých firem, to je první pokles po více než roce, napsala agentura Reuters. Trhy předpokládaly stagnaci.

Za poklesem německého HDP stál především nepříznivý příspěvek zahraničního obchodu a nižší investice, především ve stavebnictví.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

I předchozí růst byl slabší

Spolkový statistický úřad zároveň upravil směrem dolů údaj o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Podle zpřesněných dat tak Německo v prvním čtvrtletí meziměsíčně rostlo o 0,7 procenta namísto původně oznámené expanze o 0,8 procenta.

V meziročním srovnání německá ekonomika podle neočištěných dat ve druhém kvartálu stoupla, a to o 0,8 procenta. Ekonomové oslovení agenturou Reuters ale předpokládali, že meziroční tempo růstu bude skoro dvojnásobné a dosáhne 1,5 procenta.

Francie stagnovala

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí opět stagnovala. Francie také snížila odhad hospodářského růstu v letošním a příštím roce a oznámila, že nesplní svůj cíl pro letošní schodek veřejných financí. Vyplývá to podle agentury Reuters ze čtvrtečního oznámení místních statistiků a vyjádření francouzského ministra financí.

Statistický úřad INSEE oznámil, že druhá největší ekonomika v eurozóně za tři měsíce do června nezaznamenala žádné zvýšení, a stagnovala tak druhé čtvrtletí za sebou. INSEE přitom očekával růst ve výši 0,3 procenta a Banque de France 0,2 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků