Hlavní obsah

Návrh ČSSD na nižší DPH neprošel ani prvním čtením

Sociální demokracie ve středu ve Sněmovně neuspěla s návrhem, aby se snížená sazba daně z přidané hodnoty vrátila z devíti na pět procent. Poslanci návrh zamítli hned v prvním čtení. Pro návrh na zamítnutí hlasovalo 89 přítomných poslanců z koaličních stran včetně nezařazených poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Proti bylo 81 přítomných opozičních poslanců.

Návrh ČSSD na nižší DPH neprošel ani prvním čtením

Je to už druhý nezdařený pokus ČSSD. Sociální demokracie chtěla novelu projednat ještě loni v prosinci před startem reformy, ale koalice návrh smetla.

ČSSD kritizuje, že vyšší DPH vede ke zbytečnému zdražení základních potřeb rodin, tedy potravin, léků, tepla, hromadné dopravy, nových bytů a domů atd.

V rozpravě opozice ostře kritizovala reformu veřejných financí. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ve své reakci použil argumenty prezidentského kandidáta ekonoma Jana Švejnara, jehož ČSSD podporuje. "Lidé budou motivováni, aby více vydělávali. Stát bude o něco méně trestat úspěch. V obchodech budou (lidé) naopak více přemýšlet, za co utrácejí,“ citoval ministr Švejnarovy výroky v tisku.

Sám Švejnar na odpolední tiskové konferenci potvrdil, že je pro to, aby se daňová zátěž více uvalila na přidanou hodnotu a méně na osobní příjmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků