Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Andreas Gebert, Reuters

Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje, ale pomalu

Spotřebitelská důvěra v Německu se zlepšuje, ale méně, než se čekalo. Kupující zůstávají obezřetní, přestože počet nově nakažených nemocí covid-19 se snižuje a výhled ekonomického růstu země se zlepšuje. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil institut GfK.

Ilustrační foto Foto: Andreas Gebert, Reuters
Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje, ale pomalu

Index spotřebitelské nálady na měsíc červen se zvýšil na minus sedm bodů z květnové zpřesněné hodnoty minus 8,6 bodu. Pokud je hodnota v záporných číslech, znamená to, že soukromá spotřeba ve srovnání se stejným obdobím loni klesne.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali zlepšení hodnoty indexu na minus 5,2 bodu.

Spotřebitelé jsou optimističtější ve výhledu vývoje svých osobních příjmů a také celkového ekonomického vývoje. Jejich ochota utrácet se ale po třech měsících růstu zhoršila.

Analytik GfK Rolf Bürkl uvedl, že pokles počtu nově nakažených a další pokrok v očkování otevírají dveře k dalšímu uvolnění v nadcházejících měsících. Možnosti utrácení jsou podle něj stále v mnoha částech země omezené navzdory tomu, že byly přijaty první kroky ke zmírnění restrikcí.

Jakmile budou zrušena všechna karanténní opatření, domácnosti jsou podle něj připraveny v létě utrácet, protože během pandemie si daly stranou velké množství peněz. To by mohlo ve druhé polovině roku zlepšit důvěru spotřebitelů.

Nálada ve vedení německých firem se přitom v květnu zlepšila více, než se čekalo. Podle výsledků průzkumu institutu Ifo mezi manažery a podnikateli index podnikatelské nálady vystoupil na 99,2 bodu z dubnové hodnoty 96,6 bodu. Jde o dvouleté maximum.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem Česka. V prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) Německa klesl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 1,8 procenta. Za celý letošní rok spolková vláda počítá s růstem HDP o 3,5 procenta a v příštím roce o 3,6 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků