Hlavní obsah
Kamión projíždí pod jednou z mýtných bran. Foto: Jan Handrejch, Právo

Mýtné chtějí v Česku vybírat i Maďaři a Němci

Už je známá kompletní čtveřice firem, které soutěží v tendru na provozování mýtného systému v Česku po roce 2019. V pátek účast potvrdila německá firma T-Systems a konsorcium tvořené maďarskými firmami a tuzemskou společností Eltodo. Vedle nich se hlásí dosavadní provozovatel, rakouský Kapsch a slovenský výběrčí Skytoll.

Kamión projíždí pod jednou z mýtných bran. Foto: Jan Handrejch, Právo
Mýtné chtějí v Česku vybírat i Maďaři a Němci

Ministerstvo dopravy dříve odhadlo hodnotu desetileté zakázky až na 29 miliard korun. Ve čtvrtek oznámilo jen počet zájemců, názvy firem zveřejnit odmítlo.

Soutěž na nového správce systému označuje za technologicky neutrální, požaduje ale, aby zvolená technologie byla kompatibilní se systémy užívanými v EU.

V současnosti se v Česku uplatňuje mikrovlnná technologie, využívající k zaznamenání průjezdů kamiónů a autobusů mýtné brány. Tímto způsobem se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za více než deset let se z mýtného získalo zhruba 83 miliard korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun. Náklady na provoz činí zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnnou variantou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků