Hlavní obsah
Hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová Foto: Profimedia.cz

MMF varuje před nejistou ekonomickou situací, globální růst bude nejslabší od krize

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý varoval před „nejistou ekonomickou situací“. Zároveň snížil svůj dosavadní odhad letošního růstu globálního hrubého domácího produktu (HDP) z 3,2 na tři procenta. Růst světové ekonomiky by tak měl výrazně zpomalit z loňských 3,6 procenta.

Hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová Foto: Profimedia.cz
MMF varuje před nejistou ekonomickou situací, globální růst bude nejslabší od krize

Pokud se prognóza MMF naplní, půjde o nejslabší růst od finanční krize z roku 2008, připomněl server listu Financial Times.

Podle MMF vytvořila obchodní válka mezi USA a Čínou nejistou ekonomickou situaci. Řetězec vzájemného uvalování cel vedl téměř ke stagnaci globálního obchodu, což centrální banky přinutilo ke snižování úrokových sazeb k podpoře růstu.

Podle hlavní ekonomky MMF Gity Gopinathové by proto hlavní politickou prioritou mělo být odstranění obchodních bariér prostřednictvím trvalých dohod a také zmírnění geopolitického napětí.

„Takové kroky mohou významně zvýšit důvěru v ekonomiku, podpořit investiční aktivitu, zastavit pokles v obchodu a výrobě i posílit globální ekonomický růst,” dodala Gopinathová.

Český HDP podle MMF letos vzroste o 2,5 procenta a následující rok o 2,6 procenta.

Obchodní válka od března 2018

Obchodní válka mezi USA a Čínou trvá již od března 2018. Tehdy Trump podepsal první dekret o clech na čínský dovoz v ročním objemu zhruba 50 miliard dolarů (1,16 bilionu korun). Od té doby na sebe obě země vzájemně uvalují nová cla.

V říjnu letošního roku došlo k další z řady dohod, podle níž Američané odloží příští vlnu cel. Ponechali si však možnost je kdykoliv uvalit, na což už mají Číňané připravena protiopatření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků