Hlavní obsah
John Lipsky dočasně vede MMF. Foto: Jim Young, Reuters

MMF snížil odhad růstu světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil v pátek odhad růstu globální ekonomiky na letošní rok na 4,3 procenta. Zdůvodnil to hlavně vyšším rizikem, které dosavadní proces oživení světové ekonomiky provází, a také nerovnoměrným růstem v jednotlivých částech světa.

John Lipsky dočasně vede MMF. Foto: Jim Young, Reuters
MMF snížil odhad růstu světové ekonomiky

Ve vyspělých zemích tempo růstu zůstává podle měnového fondu relativně slabé. V předchozím výhledu z letošního dubna fond předpokládal, že ekonomika poroste o 4,4 procenta.

Výrazně rychleji by ale měla růst oblast střední a východní Evropy, kde fond odhad růstu zvýšil na 5,3 procenta. To jsou optimistické vyhlídky, protože ještě před dvěma měsíci fond předpovídal této oblasti růst pouze o 3,6 procenta.

Naopak příští rok bude horší, než se fond dříve domníval. V dubnu očekával, že tempo růstu zrychlí na čtyři procenta, teď naopak předpovídá, že zpomalí na 3,2 procenta.

"Aktivita přechodně zpomaluje a znovu se zvýšila rizika. Vzhledem k tomu, jak hluboká byla recese, je růst v řadě vyspělých zemí pořád slabý," píše se v aktualizované zprávě.

Proti původním předpokladům porostou zřejmě pomaleji Spojené státy, jimž fond snížil odhad letošního růstu na 2,5 procenta. Mnohem hůř si po nedávném zemětřesení povede také Japonsko, i když na to už fond upozornil před časem.

Japonská ekonomika tak letos patrně klesne asi o 0,7 procenta, zatímco před katastrofou tam fond počítal s růstem zhruba o 1,6 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků