Hlavní obsah
V České republice působí řetězec od roku 1992, kdy v pražské Vodičkově ulici otevřel první provozovnu. Foto: Shailesh Andrade, Reuters

McDonald’s kvůli covidu zaznamenal nejnižší zisk za 13 let

Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald’s má za sebou nejhorší čtvrtletí za posledních třináct let. Kvůli globální pandemii nemoci covid-19 a s ní souvisejícím opatřením v jednotlivých zemích mu klesl čistý zisk meziročně o 68 procent na 484 milionů dolarů (10,82 miliardy korun). V úterý o tom informoval server listu Financial Times.

V České republice působí řetězec od roku 1992, kdy v pražské Vodičkově ulici otevřel první provozovnu. Foto: Shailesh Andrade, Reuters
McDonald’s kvůli covidu zaznamenal nejnižší zisk za 13 let

Společnost musela v mnoha zemích na několik týdnů zavřít své provozy. I z tohoto důvodu se aktuálně snaží hledat úspory a snižovat náklady.

V důsledku aktuální krize společnost poskytla svým franšízantům postiženým karanténními opatřeními finanční podporu v úhrnné výši 200 milionů dolarů (4,48 miliardy korun).

Z tohoto důvodu společnost o 45 milionů dolarů (miliarda korun) navýšila rezervu na špatné úvěry. Podle standardů Evropské centrální banky (ECB) se úvěr považuje za špatný, pokud dlužník nesplácí dohodnuté splátky nebo úroky více než 90 dní v kuse.

Trend se přitom v posledních týdnech zlepšoval. Zatímco v USA tržby ještě v dubnu meziročně klesaly o 19,2 procenta, v červnu pokles činil již jen 2,3 procenta.

Většina amerických McDonaldů už má otevřeno, většina se však omezuje na donášku, objednávky s sebou a na službu McDrive, kdy si zákazník objedná a následně vyzvedne objednávku u okénka, aniž by opustil vozidlo. Jen ve dvou tisících restaurací McDonald’s v USA, tedy zhruba v 15 procentech, jsou otevřeny i vnitřní prostory.

V České republice působí řetězec od roku 1992, kdy v pražské Vodičkově ulici otevřel první provozovnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků