Hlavní obsah

Mastercard v Bruselu obhájil poplatky u obchodníka, musí je ale zlevnit

Evropská komise v minulosti nařídila asociaci Mastercard, aby zrušila takzvané směňovací poplatky (MIF), které banka prodejce platí bance držitele karty za každou přeshraniční transakci. Americká společnost se zavázala poplatky snížit, ale zrušit je odmítla. Brusel ve středu ukončil případ dohodou. Mastercard tvrdí, že je snížení poplatků jen dočasné a ohrozí to investice.

Mastercard v Bruselu obhájil poplatky u obchodníka, musí je ale zlevnit

Evropská komise se nad výší poplatků pohoršovala dříve již několikrát. Nelíbilo se jí, že se v každé zemi EU výrazně liší, přičemž jedny z nejvyšších společnost vybírala v Česku. Podle statistiky z roku 2007 tehdy museli obchodníci na poplatcích v Česku, Maďarsku a Portugalsku odvádět za přijetí karet Mastercard či konkurenční asociace Visa 2,5 až 3,1 procenta z celkové hodnoty transakcí.

To bylo třikrát až čtyřikrát více než ve Švédsku, Finsku a Itálii. Tyto poplatky maloobchodníků až o 2,5 procenta zvyšují ceny, které platí spotřebitel. Zrušení či snížení poplatků by tak spotřebitelům mohlo ušetřit stovky eur ročně. Zákazník totiž na chování karetních asociací údajně doplácí dvakrát: jednou bance ve formě ročního poplatku, podruhé údajně ve formě celkově vyšších cen zboží, do nichž se má směňovací poplatek promítat.

Americká společnost po výzvě Evropské komise sice již jednou směňovací poplatky zrušila, ale tento krok pak kompenzovala zdražením některých služeb. Nová dohoda mezi Bruselem a Mastercard počítá s tím, že společnost vrátí své ceny na předchozí úroveň, přičemž bude moci nadále vybírat přeshraniční poplatky, které ale zlevní.

Dodržení dohody zůstane pod drobnohledem

"Nová metodika výpočtu mnohostranných mezibankovních poplatků (MIF) bude pro bankovní i maloobchodní sektor jasnější a podstatně sníží dosud účtované poplatky Mastercard. Provádění závazků budeme v následujících měsících pečlivě sledovat," řekla ve středu novinářům eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Podle nové metodiky poplatek u spotřebitelských kreditních karet klesne na 0,3 procenta a u spotřebitelských debetních karet na 0,2 procenta za transakci. "Nevěříme, že tato úroveň směnných poplatků je adekvátní k udržení silné hospodářské soutěže v evropském platebním průmyslu. Také proto jsou tyto poplatky jen dočasné a nadále trváme na našem odvolání u Evropského soudu první instance (druhý nejvyšší soud v EU)," uvedl Mastercard v tiskovém prohlášení. Firma tak upozornila, že s Evropskou komisí vede soudní spor, který nadále trvá a na nějž se dnešní dohoda nevztahuje.

EK vyšetřuje kvůli stejnému problému i konkurenční asociaci Visa, ale tento případ nadále pokračuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků