Hlavní obsah
Ministr zemědělství Miroslav Toman Foto: Milan Malíček, Právo

Maso z nemocných polských krav se do ČR nedostalo, ujišťuje ministr Toman

Maso z jatek v Polsku, kde se porážely nemocné krávy, nebylo vyvezeno do zahraničí, tedy ani do Česka. Jatka, kterých se kauza týká, jsou pod úředním dozorem uzavřena a dělá se v nich audit. České ministerstvo zemědělství o tom informovaly polské dozorové orgány.

Ministr zemědělství Miroslav Toman Foto: Milan Malíček, Právo
Maso z nemocných polských krav se do ČR nedostalo, ujišťuje ministr Toman

„Žádné maso z těchto jatek nebylo exportováno mimo Polsko. Zítra (ve středu) bychom měli dostat další informace, v plánu mám rovněž schůzku s polskou velvyslankyní, po které budu chtít oficiální informace a seznam opatření, které polská strana přijme,” uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Už v pondělí informoval, že hovězí maso z Polska je nyní pod důslednější kontrolou.

Na případ upozornila polská televize TVN24, podle níž někteří polští chovatelé prodávají majitelům jatek nemocné krávy, jejichž maso může ohrozit lidské zdraví. Jatka mají o maso zájem, protože výkupní cena je výrazně nižší než u zdravého dobytka a z jeho prodeje obchodníkům mají vyšší zisk. [celá zpráva]

Investigativní reportér natočil tuto nezákonnou praktiku skrytou kamerou. Viditelně zkažené části masa se odřezávaly a vyhazovaly. Během noci podle reportéra na jatkách zpracovali okolo 15 kusů nemocného dobytka.

O nemocné kusy je na jatkách zájem

O maso je mezi majiteli jatek zájem, protože zdravou krávu prodávají chovatelé za 2500 zlotých (15 tisíc), zatímco nemocný dobytek stojí přibližně pětinu této částky.

Průměrně veliký podnik zpracovávající maso podle televize vydělá na zdravých krávách 350 tisíc zlotých ročně, zatímco na nemocných může mít čistý zisk až 2,5 milionu zlotých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků