Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Pokorný, Právo

Madeta omezí kvůli ruským sankcím výkup mléka

Sankce uplatňované Evropskou unií vůči Rusku začínají pociťovat někteří dodavatelé mléka jeho největšímu zpracovateli v České republice – akciové společnosti Madeta. Ta v minulých dnech oznámila, že neobnoví smlouvy s více než sedmi desítkami svých dodavatelů mléka.

Ilustrační foto Foto: Petr Pokorný, Právo
Madeta omezí kvůli ruským sankcím výkup mléka

K tomuto kroku ji podle mluvčí Madety Martiny Faktorové donutily právě sankce Evropské unie vůči Rusku i odvetná opatření Ruské federace – a s tím spojená ztráta významného vývozního trhu. Rozhodně prý nejde o svévoli vůči dosavadním dodavatelům, změnu si podle vedení Madety vyžádala současná situace na trhu.

Výroba je ztrátová

Zejména výroba trvanlivého a sušeného mléka, které byla nucena Madeta zpracovávat z nadbytečně vykoupeného mléka, byla a je pro podnik za současných podmínek ztrátová. Firma vykupovala litr mléka za šest korun a dále jej formou výrobků prodávala v přepočtu na litr za 3,50 Kč.

„Smlouvy se 72 dodavateli jsme nevypověděli, ale nebudeme je znovu obnovovat. Některé končí závěrem letošního roku a další pak koncem března příštího. Rozhodně nejde o naše největší obchodní partnery,“ řekla Právu mluvčí.

Dodala, že se jedná o menší producenty. Jen tři z nich je možné zařadit do kategorie větších. Všichni tři denně dodávají mlékárenskému kolosu 80 000 litrů mléka. Zbývajících 69 pak dohromady pouhých 20 000 litrů. U některých se dodávky pohybují jen kolem 400 litrů denně.

„Podle informací, které máme k dispozici, si většina z nich už našla nového odběratele,“ dodala mluvčí. Někteří farmáři se přesto obávají, že se jim to nepodaří a že budou muset svoje chovy zlikvidovat.

Ministr se ohradil

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se proti postupu Madety i jeho odůvodnění ohradil na svém facebookovém profilu, kde mj. uvádí: „Ministerstvo zemědělství v posledních dvou letech nabídlo více forem podpory zpracovatelům mléka a také všem potravinářům v ČR v rámci národního dotačního titulu číslo 13, kde je letos alokováno 396 miliónů Kč a dotace může činit až 50 procent. Madeta za poslední tři roky nepodala žádnou žádost o tuto podporu.“

Další možnosti pak podle něj existují v Programu rozvoje venkova. Madeta podle Jurečky využila jen podporu na skladování sušeného odstředěného mléka, financovanou z EU.

„V ČR jsou daleko menší mlékárny, ale nevím o tom, že by malým zemědělcům vypovídaly smlouvy. Například mlékárna ve Valašském Meziříčí nic takového nedělá a v posledních měsících platí zemědělcům nejvyšší cenu za mléko v ČR. Mrzí mě takový krok Madety a jeho zdůvodnění,“ napsal ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků