Hlavní obsah

Lidé v dubnu více utráceli za jídlo i auta

Lidé v dubnu utratili v obchodech o 4,9 procenta více než ve stejném měsíci loni. Roli sehrál pozdější termín Velikonoc. Uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

Lidé v dubnu více utráceli za jídlo i auta

„Dubnová čísla potvrdila, že se maloobchodu daří. Klíčovou proměnnou zůstávají automobily. Tržby za prodej, opravy a údržbu motorových vozidel v dubnu vzrostly meziročně o 9,8 procenta. Samotné tržby v maloobchodu bez zahrnutí automobilů vzrostly meziročně o 2,7 procenta,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Dařilo se i elektronice

„Díky letošnímu pozdějšímu termínu velikonočních svátků v dubnu výrazně vzrostly tržby za prodej potravin – o 9,6 procenta. Jedná se však jen o měsíční výkyv. I vzhledem k vyšší inflaci u potravin nelze očekávat výraznější růst tržeb v tomto segmentu. V dubnu se dařilo i prodeji počítačů a elektroniky obecně. Naopak příliš nešlo na odbyt textilní zboží včetně obuvi a tržby poklesly i za prodej léků a drogerie,“ dodal.

Pokračoval růst prodeje zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkových služeb, který se v dubnu zvýšil o 10,9 procenta.

Analytici očekávají, že další měsíce přinesou zpomalení růstu maloobchodních tržeb, hlavně kvůli vývoji prodejů automobilů.

„Zvýšená poptávka po obnově vozových parků začíná pozvolna vyprchávat, což se odrazí i na celkových číslech za maloobchod,“ uzavírá Novák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků