Hlavní obsah
Britský ministr financí George Osborne Foto: Pool, Reuters

Libra výrazně posílila díky nadějím na setrvání Británie v EU

Britská libra zahájila týden výrazným růstem, protože některé průzkumy mezi britskými voliči signalizovaly stoupající podporu setrvání Británie v Evropské unii. V úvodu pondělního asijského obchodování libra stoupla vůči dolaru o 1,2 procenta a dostala se na 1,4545 USD, tedy na nejvyšší úroveň od 8. června.

Britský ministr financí George Osborne Foto: Pool, Reuters
Libra výrazně posílila díky nadějím na setrvání Británie v EU

Referendum o dalším setrvání Británie v EU se koná ve čtvrtek 23. června. Britský ministr financí George Osborne v neděli řekl, že takzvaný brexit by poškodil hospodářství Británie zřejmě víc, než uváděly dosavadní vládní odhady. Ekonomická aktivita by podle něj mohla klesnout o více než pět nebo šest procent, jak uvádějí nynější odhady.

Posun voličů směrem k udržení Británie v EU podle agentury Reuters ukázaly tři ze šesti průzkumů zveřejněných během víkendu. Například podle průzkumu agentury Survation pro nedělník Mail on Sunday by setrvání Británie v EU podpořilo 45 procent dotázaných, zatímco pro brexit by hlasovalo jen 42 procent respondentů. V předchozím průzkumu agentury Survation byl přitom poměr sil přesně opačný.

Brexit by mohl zvýšit tlak na růst kurzu franku

Pokud se Britové rozhodnou pro vystoupení z EU, může to mít zprostředkovaně dopad na euro a pravděpodobně by to vedlo k růstu kurzu švýcarského franku. Řekl to v neděli šéf největší švýcarské banky UBS Axel Weber. Byl by to podle něj výsledek nutnosti stanovit v takové situaci novou vizi, před čímž by se Unie ocitla.

„Kdyby Británie vystoupila (z EU), vyvstává otázka, jaké to bude mít dopady na další rozvoj EU,” uvedl Weber ve vysílání švýcarské televize SRF 1. V takovém případě by bylo třeba navrhnout novou strategii. „To bude mít dopady na euro,” poznamenal Weber, který dříve působil jako šéf německé centrální banky.

Vzhledem k tomu, že švýcarský frank je v Evropě tradičně považován za bezpečný přístav, tlak na růst jeho kurzu by se mohl ještě zvýšit, pokud by se euro a britská libra ocitly v problémech, řekl Weber.

Související téma:

Ilustrační foto.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Euro je silnější než švýcarský frank, aktuálně se prodává za zhruba 1,08 CHF. V posledních letech ale prošlo prudkými výkyvy a frank byl přechodně i silnější.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků