Hlavní obsah
Guvernér Bank of England Mark Carney Foto: Neil Hall, Reuters

Bank of England má pro brexit připraveno 250 miliard liber

Šéf centrální banky Bank of England Mark Carney řekl, že instituce je na změny, které přinese brexit, dobře připravená. V případě potřeby poskytne ekonomice až 250 miliard liber, což je v přepočtu 8,4 biliónu korun.

Guvernér Bank of England Mark Carney Foto: Neil Hall, Reuters
Bank of England má pro brexit připraveno 250 miliard liber

Carney řekl, že jistě nastane doba nejistoty, Britové ale dál budou moci cestovat, firmy vyvážet a dovážet výrobky. „Potrvá ale nějakou chvíli, než Británie najde novou podobu vztahů s Evropou i zbytkem světa,” uvedl v prohlášení Carney.

„Na trzích se dá očekávat jistá nestabilita, dodal. Centrální banka však s možností, že Britové odhlasují odchod z EU, počítala a několik let se na něj připravovala.

Má k dispozici 250 miliard liber, kterými v případě potřeby podpoří trhy a fondy, aby mohly normálně fungovat. Připravovaly se i komerční banky, které navýšily svůj kapitál až o 130 miliard liber a celkem mají k dispozici 600 miliard aktiv.

„Centrální banka je rovněž připravena poskytnout cizí měny, pokud by to bylo potřeba,” uvedl Carney.

Hrozí nižší rating

Ekonomický svět se na brexit dívá jako na jasný pád. Ratingová agentura Standard & Poor's varovala, že Británie si zřejmě neudrží svůj špičkový rating. Je přitom jednou z mála evropských zemí, která rating na nejvyšším možném stupni AAA ještě má.

I agentura Moody's uvedla, že odchod je negativní signál pro rating země.

Britská libra v reakci na odhlasování brexitu výrazně oslabila a k dolaru je nejníže za 30 let.

Vývoj kurzu libry k dolaru

Foto: David Ryneš, Novinky

Londýnský index FTSE se propadá o osm procent, ztrácely především banky, některé spadly až o 30 procent, například Barclays nebo Royal Bank of Scotland. Později dopoledne ztráty umazaly na 17 procent.

Štefan Oláh 22 let

trvale žije v Prachaticích,v ulici Národní 1008

vysoký 175 až 185 centimetrů

štíhlé postavy

černé, krátce střižené kudrnaté vlasy

hnědé oči

Foto v galerii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků