Hlavní obsah
Češi se dlouhodobě chovají tak, jako by byla krize na zápraží. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Krize nekrize, české domácnosti šetří pořád stejně

Hospodářská krize, která je v poslední době skloňována ve všech pádech, se do spotřebního chování českých domácnosti prozatím příliš nepromítá. Vyplývá to alespoň z březnového průzkumu společnosti STEM.

Češi se dlouhodobě chovají tak, jako by byla krize na zápraží. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Krize nekrize, české domácnosti šetří pořád stejně

Skutečnost, že v chování českých domácnosti nedošlo k výrazným změnám, je dána tím, že Češi se podle výzkumů chovají dlouhodobě tak, jako by "krize byla na zápraží".

"Čtyři pětiny rodin plánují, stejný podíl šetří, dvě třetiny domácností si nedopřejí to, co by jim zpříjemnilo život, a jen pětina respondentů přiznala, že doma utrácejí, dokud mají korunu v peněžence," uvádí se ve výzkumu.

Polovina lidí si odpírá požitky

Bezmála polovina lidí, konkrétně 47 procent,  tvrdí, že jejich domácnost šetří, plánuje rodinné výdaje a takříkajíc řádně hospodaří a nedopřeje si ani to, co by jejím členům zpříjemnilo život. Řádným hospodařením se myslí skutečnost, že dotyční nežijí dle hesla "dokud je co utrácet, utrácíme, když peníze dojdou, uskromníme se".

Dalších 12 procent respondentů žije podobně jako předešlá skupina. Tito lidé nicméně přiznávají, že si zároveň mohou dopřát statky a požitky, které  jim zpříjemní život. Oproti tomu deset procent Čechů si dle svého soudu užívá, nežije skromně a dopřává si i zbytečnosti. Polovina z nich však alespoň plánuje své výdaje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků