Hlavní obsah
Český premiér Bohuslav Sobotka s ministrem dopravy Danem Ťokem na návštěvě Jižní Koreje Foto: Park Ji-ho, ČTK/AP

Korejci chtějí v ČR stavět vysokorychlostní trať

Česko je připraveno přizvat korejské firmy do plánovaného tendru na stavbu vysokorychlostní železniční trati, která by se mohla začít stavět do pěti let. Právu to po jednání s jihokorejským protějškem So Sung-hwanem v Soulu řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Český premiér Bohuslav Sobotka s ministrem dopravy Danem Ťokem na návštěvě Jižní Koreje Foto: Park Ji-ho, ČTK/AP
Korejci chtějí v ČR stavět vysokorychlostní trať

Ťok provází premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) na jeho třídenní návštěvě Jižní Koreje.

„Spolupráce v oblasti vysokorychlostních tratí se tu určitě nabízí. Podepíšeme k tomu memorandum,“ uvedl Ťok. Počítá se s vybudováním evropské vysokorychlostní trati z Berlína přes Drážďany, Prahu, Brno a Vídeň až do Budapešti. „Až dokončíme koncepci a vypíšeme soutěž, určitě do ní jihokorejské firmy pozveme. Mají o to velký zájem. V horizontu pěti let bychom měli mít jasno a možná i začít stavět,“ doplnil ministr s tím, že Korejcům nabídl i účast v tendru na rozšíření pražského letiště. Ve středu Korejcům nabídl, aby se zapojili do zvažovaného tendru na dostavbu železniční dráhy na pražské letiště.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Česko by se podle Ťoka mohlo také inspirovat tím, jak je v Soulu řízena veřejná doprava, kdy prakticky všichni obyvatelé metropole používají jednu elektronickou kartu pro všechny druhy dopravy. „Milióny lidí ji využívají v metru, v autobusech a dokonce v taxících. Dá se přitom použít i mimo Soul. V těchto technologiích jsou Korejci daleko před námi,“ uvedl ministr a poukázal také na končící projekt Opencard v Praze.

Rýsují se i projekty v obranném průmyslu

Memoranda dnes v Soulu v přítomnosti Sobotky a jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje podepíšou i zástupci českých a korejských ministerstev obrany a zahraničních věcí.

„Korea má velkou armádu, má poměrně významný obranný rozpočet a počítá s tím, že bude tyto finance vynakládat i v příštích letech. Takže já myslím, že je tady šance možná i na některé společné projekty v obranném průmyslu,“ poznamenal Sobotka. Kromě českých firem podnikajících v obranném průmyslu by se podle něj na 50miliónovém jihokorejském trhu mohly uplatnit i naše technologické a potravinářské firmy.

V Koreji se už tradičně dobře prodává český porcelán. Společnost Český porcelán Dubí včera uzavřela v Soulu kontrakt na vývoz zboží minimálně za pět miliónů dolarů (120 miliónů Kč).

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, který Sobotku se zástupci padesátky českých firem a vzdělávacích institucí rovněž doprovází, by se měl náš export do Koreje postupně zvyšovat. „Od naší návštěvy si slibuji, že možná uvidíme více korejských investic u nás a že se také otevře prostor na pokračování pozitivního trendu z posledních dvou let a vývoz sem do Koreje se bude dál zvyšovat,“ uvedl Dlouhý.

CzechInvest otevřel v Soulu zastoupení

Korejci mají zájem investovat do infrastruktury ČR i do případné stavby nových jaderných bloků v Temelínu a Dukovanech. „ČR je v Jižní Koreji vnímána jako země zajímavých příležitostí. Ve světě rostou preference zemí, které dokážou být politicky a bezpečnostně stabilní. My máme stabilní finanční sektor, máme v pořádku hlavní makroekonomické parametry, jako je zadlužení nebo inflace. Máme sociální smír, takže máme řadu výhod pro korejské investory,“ upozornil Sobotka.

Poukázal i na to, že cena práce v Česku odpovídá zhruba třetině nákladů, které v průmyslu vynakládají firmy v Jižní Koreji. I proto u nás investovala automobilka Hyundai a řada jejích významných dodavatelů. V lákání korejských investorů hodlá pokračovat také státní agentura CzechInvest, která včera v Soulu otevřela své nové zastoupení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků