Hlavní obsah
Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) pomáhají kontrolní hlášení v boji s daňovými úniky. Foto: Milan Malíček, Právo

Kontrolní hlášení stála podnikatele miliardy korun a milióny hodin času

Náklady firem na zavedení agendy související se zavedením kontrolního hlášení dosáhly několika miliard korun. Vyplňováním kontrolního hlášení strávili podnikatelé celkem 2,5 miliónu hodin. Uvedla to v pondělí Hospodářská komora na základě průzkumu mezi osmi sty plátci DPH.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) pomáhají kontrolní hlášení v boji s daňovými úniky. Foto: Milan Malíček, Právo
Kontrolní hlášení stála podnikatele miliardy korun a milióny hodin času

Náklady na zavedení agendy kontrolních hlášení dosáhly u malých a středních podniků obvykle do 10 tisíc korun. U velkých podniků byly vyšší, třetina z nich za tuto agendu zaplatila řádově desítky tisíc korun, další třetina více než 100 tisíc.

"Zavedení kontrolního hlášení zvýšilo podnikatelům administrativní zátěž a vyvolalo nemalé finanční náklady spojené s implementací do jejich informačních systémů," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Kontrolní hlášení již letos vyhrálo v anketě mezi podnikateli titul absurdita roku. [celá zpráva]

Chtějí kompenzace

Podle průzkumu komory zabralo pětině plátců vyplňování sice méně než hodinu, více než polovina plátců DPH však musela do vyplňování kontrolního hlášení investovat více hodin a méně než den. Pětině to trvalo od jednoho do tří dnů.

Při odevzdávání kontrolního hlášení podnikatelé nejčastěji naráželi na problémy s evidenčními čísly dokladů, to uvedlo 46 procent respondentů. Celých 97 procent účastníků průzkumu přesto stihlo podat kontrolní hlášení včas. Hospodářská komora ČR závěry ankety nyní předloží vládě a chce podnikatelům vyjednat kompenzace v podobě snížení administrativní zátěže.

Kontrolní hlášení k DPH, která jsou účinná od letoška, jsou jedním z nástrojů, jež mají zabránit daňovým únikům. Návrh novely o DPH předložilo ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem (ANO).

Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta podání závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Pro čtvrtletní plátce byl první termín 25. dubna. Včetně měsíčních plátců přišlo do té doby Finanční správě kontrolní hlášení od 421 tisíc plátců DPH.

Anketa
Usnadňuje podle vás ministerstvo financí podmínky pro podnikání, jak slibovalo hnutí ANO v kampani?
Ano
10 %
Ne
90 %
Celkem hlasovalo 12895 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků