Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Kontrola spotřebitelských úvěrů: v 80 procentech porušil zprostředkovatel zákon

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila v prvním čtvrtletí ze 65 kontrol mezi zprostředkovateli a poskytovateli spotřebitelských úvěrů porušení zákona v 78,5 procentu případů. Uložila 49 pokut za téměř tři milióny korun. ČOI o tom informovala v tiskové zprávě.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Kontrola spotřebitelských úvěrů: v 80 procentech porušil zprostředkovatel zákon

Nejčastějšími nedostatky bylo porušení obsahových náležitostí reklamy spotřebitelského úvěru, neúplné informace zprostředkovatelů o rozsahu jejich činnosti a že smlouvy neobsahovaly zákonem stanovené informace a náležitosti.

Nespokojení klienti si u ČOI stěžovali na jednání zprostředkovatelů, žádali o kontrolu smlouvy nebo výše RPSN, upozorňovali na klamavé reklamy až podvodné jednání nebo nekalé praktiky používané při sjednávání smluv o zprostředkování nebo poskytnutí úvěru.

Inspekce uložila celkem 49 pokut v hodnotě 2 917 500 korun.

ČOI už v dubnu kvůli špatnému výpočtu roční procentní sazbu nákladů (RPSN) uložila dvoumiliónovou pokutu firmě Essox.

Mládek sestavil tým

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) vzápětí sestavil pracovní tým, který má řešit údajné pochybení úvěrových firem při výpočtu splátek. [celá zpráva] I proto se na spotřebitelské úvěry intenzivněji zaměřila obchodní inspekce.

„Vzhledem k četným nedostatkům budou i nadále kontroly spotřebitelských úvěrů jednou z nejsledovanějších oblastí dozoru,” uzavírá ve zprávě ČOI.

Porovnejte si nabídku úvěrů včetně všech souvisejících nákladů na kalkulačce úvěrů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků