Hlavní obsah
Řecký premiér Alexis Tsipras Foto: Francois Lenoir, Reuters

Když se Řecko nedohodne s věřiteli, vyhlásí premiér referendum

Dosažení dohody s věřiteli do 9. května je podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase možné. Pokud by se to nepodařilo, bude prý nutné vypsat referendum. Předčasné volby naopak Tsipras v pondělním rozhovoru poskytnutém řecké televizní stanici Star TV vyloučil.

Řecký premiér Alexis Tsipras Foto: Francois Lenoir, Reuters
Když se Řecko nedohodne s věřiteli, vyhlásí premiér referendum

"Nikdo v Evropě nevyhraje, když dojde k rozchodu," uvedl Tsipras. Rozhovory s mezinárodními věřiteli se podle něj nacházejí v konečné, rozhodující fázi. "Myslím, že dosáhneme k 9. květnu dohody," dodal.

Jakou otázku by řeckým voličům v případě neúspěchu jednání chtěla vláda ve všelidovém hlasování položit, premiér odmítl upřesnit. Z debaty ale podle agentury DPA vyplynulo, že by se s největší pravděpodobností týkala přijetí nového úsporného programu. "Nevěřím ale, že k němu (referendu) dojde," uvedl Tsipras.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V televizní debatě se řecký premiér rovněž zastal německé kancléřky Angely Merkelové. S její politikou sice prý nadále nesouhlasí, Merkelová se ale snaží o nalezení řešení řeckého dluhového problému. "Je nicméně v zajetí vlastní neschopnosti přiznat si ztroskotání úsporného programu," dodal.

Svou plnou důvěru vyjádřil Tsipras také ministru financí Janisi Varufakisovi, kterého v neděli odvolal z pozice hlavního vyjednávače. [celá zpráva]

Zůstává prý i nadále důležitou osobou pro rozhovory. Varufakise nahradil náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos.

Mluví se o plánu B

Řecká vláda by si přála, aby eurozóna co nejdříve uvolnila alespoň část ze 7,2 miliardy eur, aby mohla pokrýt zejména splátky dalších dluhů. Řecko musí splatit do 12. května zhruba 750 miliónů eur (20,6 miliard korun) Mezinárodnímu měnovému fondu. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem uvolnění části financí odmítl s tím, že manipulovat se bude jen s celým balíkem pomoci. Euroskupina se má o dalším postupu radit na zasedání 11. května.

Někteří ministři financí eurozóny po pátečním zasedání poprvé připustili, že uvažují o plánu B pro případ, že se Řecko nedokáže do konce června dohodnout s mezinárodními věřiteli na dalším financování. Prolomili tak dosavadní tabu kolem možnosti odchodu Řecka z eurozóny. [celá zpráva]

Podle průzkumu německého institutu Sentix očekává odchod Řecka z eurozóny během následujících 12 měsíců zhruba polovina investorů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků