Hlavní obsah

Kdo je proti euru, je proti nám, kázal Sarkozy

Francie a Německo jsou odhodlány bránit euro všemi dostupnými prostředky. Pokud se tedy spekulanti rozhodnou projekt jednotné evropské měny zpochybnit, spálí si prsty. Na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu to uvedl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Kdo je proti euru, je proti nám, kázal Sarkozy

"Paní (německá kancléřka Angela) Merkelová a já nikdy, rozumíte, nikdy, nenecháme euro padnout," prohlásil Sarkozy před zástupci politického a podnikatelského světa. "Pokud si někdo myslí, že se ho vzdáme, pak vůbec nic nechápe o psychologii evropských zemí, které proti sobě desítky let bojovaly ve válkách. Je to otázka (evropské) identity," dodal.

Sarkozy nyní předsedá globálnímu ekonomickému fóru G20, které sdružuje nejdůležitější země z hlediska světového obchodu. Kromě toho je i hlavním představitelem skupiny nejvyspělejších zemí světa G7.

Francouzský prezident rovněž uvedl, že Paříž a Berlín v nadcházejících týdnech podniknou nové kroky v ekonomické integraci Evropy. "Vy, kteří chcete spekulovat proti euru, dávejte si na své peníze velký pozor. My jsme naprosto odhodláni euro bránit," řekl.

Sarkozy se vyjádřil i k úloze Mezinárodního měnového fondu (MMF), na jehož adresu řekl, že by měl zejména dohlížet na případy globální nerovnováhy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků