Hlavní obsah
U barmanské profese se předpokládá práce i v nočních hodinách, ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Každý šestý zaměstnanec v Česku pracuje v noci

Přibližně každý šestý zaměstnaný člověk v České republice pracuje v noci. S podílem 16,2 procenta na celkovém počtu pracujících vyčnívají Češi nad evropským průměrem, který činí 14,6 procenta. V evropské osmadvacítce tak obsadili deváté místo. Vyplývá to z analýzy zveřejněné Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

U barmanské profese se předpokládá práce i v nočních hodinách, ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Každý šestý zaměstnanec v Česku pracuje v noci

Češi pracují mezi 23.00 a šestou hodinou ranní častěji než například Slováci, Poláci a Rakušané.

Větší kontrast je patrný u podílu noční práce žen. Češky v tomto srovnání obsadily pomyslnou bronzovou příčku, předstihly je pouze Slovenky a Irky. Češky jsou s podílem 13,3 procenta vzdáleny evropskému průměru. Ten u práce žen v noci představuje deset procent.

„To je dáno především vysokým zastoupením žen pracujících v noci ve zpracovatelském průmyslu, v restauračních a ubytovacích zařízeních a zejména ve zdravotnictví a sociálních službách,“ uvedl ČSÚ. U mužů je podíl 18,4 procenta shodný s evropským standardem.

Statistici se v analýze nezaměřili pouze na práci v noci, zkoumali obecně práci v neobvyklou dobu. V tomto srovnání pracují Češi ve večerních hodinách (19.00 až 23.00) a v sobotu méně často, než je evropský průměr. U nedělní práce dosahují průměru unie.

V neděli méně než v sobotu

V porovnání se sousedními zeměmi pracují večer mnohem častěji nejen Němci a Slováci, ale kvůli silnému zastoupení zemědělského sektoru i Poláci. Z údajů je patrné, že s výjimkou Lucemburska se večer pracuje spíše v zemích severní a západní Evropy, naproti tomu v jižněji položených zemích jsou velké rozdíly. Nejmenší podíl pracujících večer byl v Itálii, na Kypru, v Portugalsku a na Maltě.

V sobotu se pracuje v členských zemích EU v průměru více než v Česku. Jsou země, kde většina pracujících uvádí, že pracují v alespoň někdy v sobotu. Jde zejména o Chorvatsko, Řecko, Rumunsko a Francii. „Nepochybně v řadě zemí souvisí práce v sobotu s cestovním ruchem,“ uvádí ČSÚ. Sobotní práce je ale také výrazně rozšířenější na Slovensku.

V neděli se obecně pracuje méně než v sobotu. Údaje za ČR se v průměru liší od evropského průměru jen velmi málo. I v tomto srovnání je ale patrné, že nedělní práce je u Slováků mnohem častější než u Čechů.

Anketa
Pracujete v noci?
ano
45 %
ne, ale v minulosti jsem v noci pracoval/a
34.9 %
ne, ani jsem nikdy v noci nepracoval/a
20.1 %
Celkem hlasovalo 4969 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků