Hlavní obsah
Muž v roušce v Tokiu Foto: Koji Sasahara, ČTK/AP

Japonsko do ekonomiky napumpuje 19 českých státních rozpočtů

Japonsko dá na pomoc ekonomice zasažené dopady globální pandemie 108 bilionů jenů (25 bilionů korun). O záchranném balíčku, který v úterý představil premiér Šinzó Abe, informoval server CNN Business. Částka představuje zhruba 20 procent ročního hrubého domácího produktu (HDP) této třetí největší světové ekonomiky.

Muž v roušce v Tokiu Foto: Koji Sasahara, ČTK/AP
Japonsko do ekonomiky napumpuje 19 českých státních rozpočtů

Pro srovnání, 25 bilionů korun představuje zhruba 19 českých státních rozpočtů. Pokud by měla česká vláda podpořit ekonomiku 20 procenty ročního HDP, šlo by o více než jeden bilion korun.

Součástí balíčku jsou příspěvky v hotovosti pro domácnosti i malé firmy, které přišly o příjmy v důsledku epidemie. Příspěvek pro domácnost by měl činit 300 tisíc jenů (68 tisíc korun). Jen na tyto platby vláda plánuje vydat 6 bilionů jenů (1,37 bilionu korun).

Součástí jsou také daňové úlevy a bezúročné půjčky.

„Půjde o jeden z největších balíčků na podporu ekonomiky na celém světě s rekordní mírou financování,” nechal se slyšet Abe podle Financial Times s tím, že odložené sociální odvody, k nimž země sáhne poprvé v historii, stát přijdou na 26 bilionů jenů (6 bilionů korun).

„Jako vláda budeme usilovat o minimalizaci dopadu na ekonomiku a společnost,” uvedl Abe. Jeho vláda sice vyhlásila stav nouze, ale zároveň deklarovala, že nechce sahat po nejtvrdších opatřeních v podobě úplné karantény měst jako například v Itálii.

Přesto Japonsko více než před měsícem zavřelo školy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků