Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Mario Monti Foto: Giampiero Sposito, Reuters

Italský úsporný plán má zastavit růst daní, alespoň na rok

Italská vláda schválila plán na úsporu 26 miliard eur (asi 665 miliard korun) během tří let. Počítá například s poklesem celkového počtu zaměstnanců ve veřejném sektoru o deset procent. Počet pracovníků ve vedoucích funkcích by se měl snížit dokonce o 20 procent, jak informovaly agentury DPA a AP.

Německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Mario Monti Foto: Giampiero Sposito, Reuters
Italský úsporný plán má zastavit růst daní, alespoň na rok

Italský premiér Mario Monti uvedl, že plán odvrátí minimálně do června příštího roku potřebu zvyšovat daně. Dodal, že cílem opatření je „snížit nadměrné výdaje, aniž by to ovlivnilo kvalitu služeb“.

Plán počítá v letošním roce s úsporou 4,5 miliardy eur. V příštím roce by úspora měla stoupnout na 10,5 miliardy eur a v roce 2014 na 11 miliard eur. Plán zahrnuje rovněž snižování mezd, lepší využívání vládních budov a zredukování počtu regionů a provincií. Vláda také hodlá o polovinu snížit používání státních automobilů.

Monti ve středu po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásil, že Itálie je rozhodnuta pokračovat v reformách, jejichž cílem je snížit vysoké zadlužení. Dodal, že jeho země se v současnosti obejde bez zahraniční finanční pomoci.

Itálie se nyní potýká s hospodářskou recesí a vysokým veřejným dluhem, který odpovídá 120 procentům hrubého domácího produktu. Investoři se obávají, že Itálie by se mohla dostat do potíží se splácením dluhů, a požadují proto u půjček italské vládě vyšší úroky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků