Hlavní obsah
Ropný tanker v Perském zálivu Foto: Profimedia.cz

Irák poskočil v produkci ropy v rámci OPEC na druhé místo

Irák jakožto producent ropy v letošním roce vyskočil o dvě místa a v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dostal na druhé místo. Naopak sousední Írán tři místa ztratil a propadl se na pátou pozici. Uvedla to agentura Bloomberg s tím, že na snížené produkci Íránu se podepsaly mezinárodní sankce ze strany Evropské unie a USA.

Ropný tanker v Perském zálivu Foto: Profimedia.cz
Irák poskočil v produkci ropy v rámci OPEC na druhé místo

První místo v rámci OPEC si drží Saúdská Arábie s denní produkcí 9,8 miliónu barelů denně. Produkce Iráku letos stoupla o 24 procent, zatímco ta íránská se propadla na nejnižší úroveň od roku 1988. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by měl vývoz íránské ropy i v roce 2013 nadále klesat.

„Irák bude i nadále produkovat tolik ropy, kolik je to jen možné, protože ropa je a zůstane jeho hlavním zdrojem příjmů i v dalších letech,“ sdělil ekonom Anas Alhajji ze společnosti NGP Energy Capital Management LLC z texaského Irvingu. „Irák potřebuje každý cent,“ dodal.

Irák se stal v rámci regionu Blízký východ a severní Afrika druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou po Libyi a podařilo se mu přilákat významné investory, jakými jsou společnosti Royal Dutch Shell nebo Lukoil. Letos by irácká ekonomika měla růst o 10,2 procenta a v roce 2013 pak o 14,7 procenta.

V listopadu dosáhla irácká produkce ropy denně zhruba 3,35 miliónu barelů, u Íránu se jednalo o 2,7 miliónu barelů denně. Íránu by měl letos podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) rovněž klesnout hrubý domácí produkt (HDP).

Irák spoléhá zejména na ropné pole Rumailá, které v současnosti vyprodukuje 1,43 miliónu barelů ropy denně. Na konci příštího desetiletí by se jeho produkce měla dostat na 2,85 miliónu barelů denně, což by z něj učiní druhé největší ložisko na světě.

Pořadí nejvýznamnějších členů OPEC v produkci ropy 
stav k 31. prosinci 2011
stav k 30. listopadu 2012
Saúdská Arábie
Saúdská Arábie
Írán
Irák
Venezuela
Venezuela
Irák
Kuvajt
Kuvajt
Írán
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty
Nigérie
Nigérie
Angola
Angola
Alžírsko
Libye
Katar
Alžírsko
Libye
Katar
Ekvádor
Ekvádor
Zdroj. Bloomberg
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků