Hlavní obsah
Inflace v Česku Foto: David Ryneš, Novinky

Inflace zrychluje, brambory zdražily o 66 procent

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil o 0,2 procentního bodu na 2,9 procenta. Vyplývá to z dat o inflaci, jež v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zelenina meziročně zdražila o 34,1 procenta. Brambory v červenci zdražily o 65,7 procenta. Meziroční zdražování brambor tak zrychlilo o 14 procentních bodů.

Inflace v Česku Foto: David Ryneš, Novinky
Inflace zrychluje, brambory zdražily o 66 procent

Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 procenta. „Nejvíce byl tento růst ovlivněn zvýšením sezonních cen dovolených, které byly oproti červnu vyšší o téměř 25 procent,” uvedla Pavla Šedivá z oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Meziročně vedle zeleniny, především brambor, zdražily i uzeniny a maso. Ceny uzenin meziročně vzrostly o sedm procent, masa o 4,5 procenta.

Největší vliv na inflaci má však zdražování bydlení a dalších výdajů s ním souvisejících. Nájemné zdražilo o čtyři procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta, elektřina o 10,4 procenta a zemní plyn o 2,6 procenta.

„S vyšší inflací musíme počítat i v dalších měsících,” domnívá se analytik ČSOB Petr Dufek. „Je velmi nepravděpodobné, že by se inflace mohla v blízké budoucnosti vrátit k dvouprocentnímu cíli ČNB, tedy tam, kde by ji centrální banka ráda viděla,” dodal.

„Z pohledu ČNB je nyní asi nejvýhodnější variantou dál vyčkávat a ponechat úrokové sazby beze změny, byť finanční trhy už předjímají sérii rychlého snižování sazeb,” dodal Dufek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků