Hlavní obsah
Hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová Foto: Profimedia.cz

Globální ekonomika letos poroste o 3,3 procenta, předpokládá MMF

Mezinárodní měnový fond (MMF) letos čeká oproti loňsku zrychlení tempa růstu globálního hrubého domácího produktu (HDP) na 3,3 procenta. V příštím roce má tempo růstu dosáhnout 3,4 procenta. Ještě na podzim MMF očekával růst o 3,4 procenta v roce 2020 a o 3,6 procenta o rok později. Novou prognózu představila v pondělí hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová.

Hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová Foto: Profimedia.cz
Globální ekonomika letos poroste o 3,3 procenta, předpokládá MMF

V loňském roce globální ekonomika vzrostla o 2,9 procenta.

USA mají letos růst o 3,3 procenta, v roce 2021 o 3,4 procenta. To by znamenalo zrychlení růstu oproti loňským 2,9 procenta.

Méně výrazně má zrychlovat růst eurozóny z loňským 2,2 procenta na letošních 1,3 procenta. V roce 2021 pak MMF očekává růst HDP eurozóny o 1,4 procenta.

Za pozitivní zprávu pro globální ekonomiku MMF považuje současný vývoj obchodních sporů mezi USA a Čínou. Obě země dosáhly první fáze obchodní dohody a pokračují v dalších jednáních. K lepší atmosféře přispívá i snížení obav z brexitu bez dohody.

Ve druhé polovině loňského roku se podle MMF na globální ekonomické aktivitě negativně podepsala nejistota v oblasti obchodní politiky, geopolitické napětí nebo živelní katastrofy, například požáry v Austrálii nebo hurikány v Karibiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků