Hlavní obsah
Na ilustračním snímku historická pokladna v pražském Muzeu Gastronomie Foto: Jan Handrejch, Právo

Firmy budou muset kvůli elektronickým tržbám investovat miliardy do registračních pokladen

Evidence elektronických tržeb, kterou chce v příštím roce zavést ministerstvo financí, bude stát firmy celkem až tři miliardy korun, odhaduje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP). Řada firem bude muset koupit nové pokladny nebo software, víc zaplatí i mobilním operátorům.

Na ilustračním snímku historická pokladna v pražském Muzeu Gastronomie Foto: Jan Handrejch, Právo
Firmy budou muset kvůli elektronickým tržbám investovat miliardy do registračních pokladen

„Firmy to celkem může stát jednu až tři miliardy, ale je to opravdu velmi hrubý odhad,“ řekl Novinkám předseda AMSP Karel Havlíček. Evidence elektronických tržeb bude podle něj znamenat připojení kolem půl miliónu platebních míst. Z nich třetina nyní nemá žádné pokladny, zbývající dvě třetiny budou muset provést u pokladen větší či menší technické úpravy.

„Orientačně lze počítat s cenou čtyři až deset tisíc za upgrade pokladního místa. K této ceně bude třeba připočíst návštěvu technika, podle regionální odlišnosti zhruba dva až čtyři tisíce korun,“ dodal Havlíček.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jelikož půjde o evidenci on-line, pokladny musí být připojené k internetu. Telekomunikační poplatky za přenesená data odhaduje asociace v řádu stovek korun měsíčně pro jedno místo. Pokud by každé místo platilo dvě stě korun, jedná se měsíčně o sto miliónů korun.

Ministerstvo financí na dotaz Novinek celkový odhad nákladů pro firmy neuvedlo, malé firmy se ale podle nich vejdou do jednotek tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že evidence elektronických tržeb nenařizuje žádné stanovené zařízení a umožňuje využívat širokou paletu zařízení od stávajících pokladen přes tablety až po mobilní telefony, předpokládáme minimální náklady pro podnikatele. U nejmenších podnikatelů půjde maximálně o několik tisíc korun jednorázově nebo stokoruny měsíčně, u větších často jen o upgrade softwaru,” řekl Novinkám mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

„Ministerstvo financí zároveň pro nejmenší živnostníky zvažuje slevu na dani z příjmu z titulu pořízení příslušného zařízení,” dodal.

Tablet a tiskárna nemusí stačit

Nejlevnějším řešením pro obchodníky, kteří dosud pokladny nemají, bude i podle AMSP chytrý telefon či tablet a malá tiskárna, které lze nejlevnější pořídit zhruba za pět tisíc. Asociace ale upozorňuje, že toto řešení nebude v mnoha případech stačit. Cena nových pokladen pro střední a větší provozy se přitom pohybuje od dvaceti až po šedesát tisíc korun.

PŘIBLIŽNÉ NÁKLADY
•    Malé provozy
Mohou se vejít do investice 5 - 20 000 Kč za předpokladu, že provoz si vystačí se smartphonem nebo tabletem a připojenou tiskárnou pro daňové doklady. Toto řešení však velmi pravděpodobně nebude vyhovovat většině provozů a náklady na vyhovující pokladní systém mohou být mnohem vyšší.
•    Střední provozy
Pokud bude takový provoz pořizovat pokladnu nebo pokladní systém, lze uvažovat o ceně cca 30 - 60 000 Kč na jedno pokladní místo. Provozy tohoto typu nemohou použít tzv. levné řešení typu smartphone nebo tablet. Pro většinu provozů je svou funkcí a životností nevyhovující.
•    Velké provozy
Pokud bude takový provoz pořizovat pokladnu nebo pokladní systém, můžeme uvažovat opět o ceně cca 30 - 60 000 Kč na jedno pokladní místo.
 Zdroj: Studie AMSP

Ministerstvo financí se při zavádění elektronické evidence tržeb inspirovalo v zahraničí, za příklad uvádí Chorvatsko. Obchodníci by měli povinnost vydat účtenku a kupující ji přijmout, což má omezit šedou ekonomiku. Ministerstvo doufá, že se tak ročně podaří na DPH vybrat až o dvanáct miliard více. Současně počítá se snížením sazby DPH pro restaurace.

Výjimka pro řemeslníky

„O elektronických tržbách v těchto dnech intenzivně jednáme přímo s ministrem Babišem. Určitě bude zaváděno ve vlnách, zatím diskutujeme první dvě, tedy restaurace a ubytovací zařízení a maloobchod a velkoobchod,“ upřesnil předseda AMSP Karel Havlíček.

Velká diskuse je podle něj o třetí skupině, která zahrnuje drobné služby a řemesla. „Tam to navrhujeme zatím odložit a vyčkat, jak se zavedou první dvě, a poté se bavit o tom, jaké případně uděláme výjimky. My je chceme zejména vůči podnikatelům v pohybu, jako jsou řemeslníci,“ dodává.

Ministr financí Andrej Babiš v neděli v České televizi řekl, že elektronická evidence se drobných řemeslníků a zřejmě ani občasných prodejců na trzích týkat nebude.

Ministerstvo by chtělo zavést elektronické tržby v první polovině roku 2016. Vládní lidovci požadují před rozhodováním o chystaném zákonu o elektronické evidenci tržeb studii, která by přesně hodnotila dopady normy na firmy. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků