Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Evropská komise chce zakázat plastové nádobí, příbory i brčka

Evropská komise v pondělí navrhla úplný zákaz jednorázových plastových příborů, nádobí, brček. Spolu s dalšími opatřeními, která mají výrazně omezit spotřebu plastů, tak chce pomoci chránit oceány a život v nich, informovala agentura Bloomberg.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Evropská komise chce zakázat plastové nádobí, příbory i brčka

Zákaz má platit na plastové příbory, talíře, brčka a podobné výrobky na jedno použití. Jejich prodej má být zakázán, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Podle prvního místopředsedy Komise Franse Timmermanse by měly členské země i Evropský parlament návrhy projednat přednostně tak, aby byly přijaty ještě před volbami do europarlamentu na jaře příštího roku.

Členské státy budou podle pondělních návrhů Komise také do roku 2025 povinny zajistit sběr 90 procent jednorázových plastových lahví od nápojů, například prostřednictvím systémů vratných záloh.

Místopředseda Komise pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen v celé věci vidí především příležitost pro výrobce. „Chceme využít regulační sílu ke změně logiky fungování trhu, pokud se týká výrobků z plastů. Jednorázově využívané plasty nejsou chytrou volbou z hlediska ekonomiky ani ekologie," řekl novinářům.

„Evropané musejí na řešení tohoto problému pracovat společně, protože plastový odpad se nakonec dostává do našeho ovzduší, půdy a oceánů i do našich potravin," upozornil Timmermans. Celkem deset druhů jednorázových výrobků z plastu, jejichž zákaz nyní Komise navrhla, tvoří podle ní až 70 procent všech odpadků v mořích. Zbytky plastů polykají mořští živočichové, někdy v takovém množství, že nepřežijí.

Plastové odpadky na pláži

Foto: Profimedia.cz

Zákaz se má podle návrhu Komise vztahovat na plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka a tyčky k balónkům, které budou muset být vyrobeny výlučně z ekologičtějších materiálů.

Zálohované kelímky

Nápojové obaly na jedno použití obsahující plasty budou na trhu povoleny jen v případě, že jejich uzávěry a víčka zůstanou připevněny k nádobě, navrhuje unijní exekutiva.

Země EU také mají podle pondělních návrhů zajistit omezení pro plastové nádoby na potraviny a nápojové kelímky. Mohou například stanovit vnitrostátní cíle pro snižování spotřeby, poskytovat v místě prodeje alternativní produkty nebo zajistit, aby plastové výrobky na jedno použití nebyly nabízeny bezplatně.

Produkty jako hygienické vložky, vlhčené ubrousky a balónky budou muset mít jasné a standardizované označení s údaji o tom, jak se má odpad odstraňovat, o negativním dopadu výrobků na životní prostředí a o přítomnosti plastů v nich.
Komise trvá na tom, že návrh evropské výrobce nepoškodí. „Naopak, je to pro něj příležitost ujmout se vedení a ukázat cestu s produkty, které bude svět žádat v příštích desetiletích,” prohlásil před novináři Katainen. Jedna sada pravidel pro celý unijní trh firmám podle něj pomůže v celosvětové konkurenci. Komise předpokládá vznik až 30 tisíc pracovních míst. Podle Timmermanse je právě toto základem přístupu Komise k pondělnímu návrhu.

Plastové znečištění je všude kolem nás a řešení si žádá razantní opatření
Jan Freidinger, hnutí Greenpeace

„Pomůžeme průmyslu vyvinout nové produkty, a jakmile budou k dispozici nové, prakticky použitelné alternativy, tak je budeme prosazovat místo těch, které znečišťují životní prostředí, jako třeba právě jednorázové plasty," vysvětlil.

Předložené návrhy by podle propočtů unijní exekutivy měly k roku 2030 snížit znečištění nyní zakazovanými deseti plastovými výrobky v mořích o více než polovinu a ušetřit spotřebitelům asi 6,5 miliardy eur (přes 165 miliard Kč). Také mají pomoci snížit o 3,2 miliónu tun emise CO2, které vznikají při výrobě plastů.

„Plastové znečištění je všude kolem nás a řešení si žádá razantní opatření, včetně zákazů zbytečných a snadno nahraditelných jednorázových plastů. Návrh opatření proto vítáme a věříme, že stejně se zachovají i zástupci průmyslu a čeští politici," uvedl Jan Freidinger z hnutí Greenpeace. Zároveň vyzval české europoslance a českou vládu, aby se zasadili o doplnění směrnice o celoevropské závazné cíle na omezení jednorázových jídelních boxů a plastových kelímků.

Podle návrhu Komise by měly členské státy do roku 2025 také zajistit, aby se vybíralo 90 procent jednorázových plastových lahví. České ministerstvo životního prostředí pod vedením Richarda Brabce (ANO) v dubnu uvedlo, že možnosti zavedení zálohového systému na PET lahve znovu zváží, až budou známy výsledky studie, která k problému vzniká na půdě Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN).

Anketa
Souhlasíte s omezování spotřeby plastů v EU?
Ano, už bylo třeba zakročit
33.3 %
Ne, beztak to ničemu nepomůže
33.3 %
Nevím, nemám na to názor
33.4 %
Celkem hlasovalo 10356 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků