Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Eurozóně hrozí snížení ratingu

Ratingová agentura Moody's Investors Service varovala, že by mohla zhoršit hodnocení úvěrové spolehlivosti některých členských zemí eurozóny v případě, že Řecko opustí eurozónu nebo Španělsko požádá o pomoc pro svůj bankovní sektor. V případě Španělska bude dopad na ostatní země mnohem nižší než v případě, že by Řecko přestalo používat euro.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Eurozóně hrozí snížení ratingu

Španělsko v sobotu potvrdilo, že požádá eurozónu o pomoc pro své banky, formální žádost však zatím nepředložilo. Eurozóna pak uvedla, že je připravena poskytnout zemi až 100 miliard eur (2,5 biliónu Kč). [celá zpráva]

Agentura Moody's ještě před potvrzením pomoci uvedla, že posuzuje dopady pomoci pro Španělsko a je připravena učinit změnu ratingu, která by odrážela případná rizika pro věřitele španělské vlády. Španělsko má nyní u Moody's rating A3. Výhled je ale negativní, což znamená nejméně 40procentní možnost, že agentura rating sníží.

Problémy bankovního sektoru ve Španělsku jsou podle Moody's do značné míry omezené jen na tuto zemi a je pravděpodobné, že se nepřenesou do jiných zemí eurozóny. Výjimkou je Itálie, kde musela již zasáhnout Evropská centrální banka a nakoupit státní dluhopisy, aby pomohla zemi snížit náklady na úvěry.

Odchod Řecka je rizikovější

Mnohem rizikovější pro snížení ratingu by byl odchod Řecka z eurozóny. Klesající ekonomika, neudržitelný dluh a politický odpor vůči úsporným opatřením zvyšují pravděpodobnost, že Řecko přestane používat euro. Moody's konstatuje, že by to způsobilo značné ztráty investorům do řeckých cenných papírů.

Někteří odborníci odhadují, že by řecká měna ztratila polovinu i více své hodnoty v poměru k euru, což by zvýšilo inflaci a snížilo kupní sílu v zemi. Současně s tím by se snížila průmyslová výroba, což by zvýšilo nezaměstnanost. Už dnes je bez práce jeden z pěti Řeků. Odchod Řecka by mohl také ohrozit další existenci celé eurozóny, dodává Moody's.

V případě odchodu Řecka z eurozóny by nejvíce ohrožené snížením ratingu byly Kypr, Portugalsko, Irsko, Itálie a Španělsko. Všech těchto pět zemí má u Moody's negativní výhled. Moody's by však v tomto případě přezkoumala rating všech zemí eurozóny, napsaly agentury AP a Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků