Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem na summitu v Bruselu. V pozadí premiér ČR Bohuslav Sobotka Foto: Francois Lenoir, Reuters

Energetická unie dostala na summitu EU zelenou

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie ve čtvrtek na summitu v Bruselu podpořili záměr vytvořit energetickou unii. Projekt by měl zajistit bezpečnou a levnou energii pro občany i firmy, snížit evropskou závislost na dovozech plynu z Ruska a posílit evropskou pozici při sjednávání energetických kontraktů.

Německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem na summitu v Bruselu. V pozadí premiér ČR Bohuslav Sobotka Foto: Francois Lenoir, Reuters
Energetická unie dostala na summitu EU zelenou

Summit ve svých závěrech k tématu zdůraznil nutnost urychlit výstavbu potřebné infrastruktury a propojení členských zemí v oblasti elektrické energie i pokud jde o plyn. Pomoci by to mělo nejen energetické bezpečnosti, ale také skutečnému vzniku jednotného energetického trhu.

O energetické unii hovoří odpovědný místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič jako o nejambicióznějším projektu od vzniku Společenství uhlí a oceli v 50. letech minulého století. Podobným způsobem jako tehdy společenství podle něj nyní energetická unie podpoří evropskou integraci.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Funkční energetická unie může základním způsobem zlepšit situaci v Evropě," prohlásil předseda vrcholných schůzek EU Donald Tusk v krátkém vystoupení, které nahrál pro média po konci první části čtvrtečního jednání. Summit nyní čeká diskuse o Východním partnerství a o ukrajinské krizi.

Závislost na Rusku

EU je největším dovozcem energie na světě: importem kryje 53 procent své spotřeby při ročních nákladech okolo 400 miliard eur (přes 11 biliónů Kč). Mnohé země, především ty na východě osmadvacítky, jsou přitom výrazně či zcela závislé na dodávkách z Ruské federace.

Hlavy států a vlád osmadvacítky ve čtvrtek poprvé probíraly téma, se kterým loni ještě jako polský premiér přišel právě Tusk. Jeho původní návrh energetické unie, který vznikl především jako reakce na zhoršené vztahy s Ruskem kvůli ukrajinské krizi, se ale od té doby proměnil.

Zcela například zmizela představa společného nákupu energetických surovin, naopak zůstává možnost dobrovolně "agregovat poptávku", pokud to nebude v rozporu s pravidly samotné EU nebo Světové obchodní organizace.

Jeden z pilířů budoucí energetické unie se dnes týká například klimatických cílů, nízkoemisní energetiky a potřeby podporovat inovace a vývoj v této oblasti.

V příštích měsících Evropská komise připraví jednotlivé konkrétní legislativní návrhy. Okolo těch se očekává mnohem bouřlivější debata mezi zeměmi i v Evropském parlamentu, než se na summitu odehrála ve čtvrtek.

Jedním ze sporných témat byla míra transparentnosti obchodních vztahů. Jde o to, jak rozsáhlý by měla mít v budoucnu Evropská komise přístup nejen k mezivládním energetickým dohodám, ale také ke smlouvám, které o dodávkách plynu uzavírají soukromé firmy.

Posílit transparentnost

Podle Tuskova večerního vyjádření všichni lídři souhlasí s nutností posílit transparentnost trhu s plynem. Dodavatelé nebudou moci své postavení zneužívat k porušování evropského práva a k ohrožování bezpečnosti unie, míní Tusk.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky má také Praha zájem na maximální transparentnosti.

"Česká republika je na straně projektu energetické unie, podpořili jsme ho již v okamžiku, kdy Polsko s tímto návrhem přišlo. Chceme z toho udělat jednu z priorit českého předsednictví Visegrádu," řekl při příjezdu na summit Sobotka. Česko bude předsedat visegrádské čtyřce od poloviny letošního roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků