Hlavní obsah

Emisní skandál koncernu Fiat Chrysler se týká 104 tisíc vozů

Americké obvinění italsko-amerického automobilového koncernu Fiat Chrysler z obcházení měření emisí pomocí speciálního softwaru se týká 104 tisíc vozů s dieselovým motorem. Informoval o tom server Bloomberg. Hodnota akcií společnosti v reakci na obvinění ve čtvrtek klesla téměř o devět procent.

Emisní skandál koncernu Fiat Chrysler se týká 104 tisíc vozů

Agentura pro životní prostředí (EPA) uvedla, že automobilce hrozí pokuta 44 539 dolarů (1,13 miliónu korun) za každý vůz, kterého se skandál týká. To v přepočtu znamená 4,63 miliardy dolarů (zhruba 118 miliard korun).

Ještě před oficiálním oznámením EPA o obvinění ve čtvrtek informovaly zpravodajské agentury. Fiat Chrysler se stal druhou automobilkou po německém Volkswagenu, která čelí obvinění z obcházení měření misí. [celá zpráva]


EPA tvrdí, že Fiat Chrysler vybavil modely Jeep Grand Cherokee a Ram 1500 softwarem, který jim umožňuje překračovat emisní limity. K používání takového softwaru se již přiznal německý Volkswagen, který souhlasil se zaplacením pokuty 4,3 miliardy dolarů. [celá zpráva]

Software dokázal zjistit, že vůz prochází měřením emisí oxidů dusíku, a v reakci upravil chování motoru tak, aby vykázalo výrazně nižší hodnoty emisí.

Automobilka: Ničeho jsme se nedopustili

Fiat Chrysler v reakci na obvinění uvedl, že dodržuje veškerou platnou legislativu a všechny požadavky regulatorních orgánů. Automobilka je prý odhodlána spolupracovat s vládou nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, aby veškerá obvinění vyvrátila.

Případ italsko-amerického koncernu je prý „zcela odlišný“ od emisního skandálu Volkswagenu, řekl reportérům šéf automobilky Sergio Marchionne. Načasování obvinění je podle něj „velmi zvláštní“ vzhledem k tomu, že otázku emisí s agenturou koncern probírá už přes rok.

Pod americkou divizi Fiat Chrysler spadají značky Chrysler, Dodge, Jeep, Ram a Mopa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků