Hlavní obsah
Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn Foto: Yuri Gripas, Reuters

Drastická předpověď MMF: Krize potrvá do roku 2009

Mezinárodní měnový fond (MMF) v noci na čtvrtek varoval, že současná krize potrvá celý příští rok. Americká ekonomika se bude propadat po celé první pololetí roku 2009 a do konce příštího roku nevzroste. Nejsilnější ekonomiky v první půlce příštího roku neporostou, ale také se nebudou propadat. Oznámil to jeden z předsedů organizace Patrick Cirillo. MMF o pomoc žádá například Bělorusko.

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn Foto: Yuri Gripas, Reuters
Drastická předpověď MMF: Krize potrvá do roku 2009

Podle expertů MMF se v roce 2009 zastaví propad cen nemovitostí, což napomůže ekonomice USA zotavit se.

Podle MMF se světový růst ze současných čtyř procent zpomalí na tři procenta. V předchozích třech letech byl pětiprocentní. V posledním čtvrtletí letošního roku se v eurozóně a v USA očekává nulový růst.

Inflace ve vyspělých zemích se očekává podle MMF dvouprocentní.

Krize ale postihne i další země. Růst ve většině asijských zemí se zpomalí, pokud ne přímo zastaví. Asijské státy by však mohly být postiženy méně, protože pro krizi v roce 1997 zavedly přísnější regulace bank, nemají pevný měnový kurs a vytvořily si značné valutové rezervy.

Další propady trhů

Ve čtvrtek však pokračoval další propad asijských trhů, na Filipínách činil 4,63 procenta. Reagovaly tak na nepříznivé prognózy MMF a propad amerických trhů. Index Dow Jones ztratil 5,7 procenta, celkem 514 bodů, i když v jednu chvíli ztrácel 698 bodů. Byla to sedmá nejhorší ztráta. Technologický Nasdaq se propadl o 4,8 procenta.

Postiženy budou i africké státy a oblast Blízkého východu, kde se negativně projeví růst cen zboží.

MMF začíná pomáhat při řešení krize

MMF a Světová banka se již dříve vyslovily pro nutnost koordinovaného postupu při řešení krize, která se považuje za nejzávažnější od velké hospodářské krize z 30. let minulého století . Podle Cirilla není nutné opustit trend deregulace, ale je nutné zvážit zavedení regulačních rámců pro určitý druh finančních transakcí a zvážit a přehodnotit role ratingových společností.

O pomoc žádá i Bělorusko

MMF už začíná hrát významnou roli při řešení současné krize. Začal připravovat záchranné programy pro Island, Ukrajinu, Maďarsko a Pákistán. Naposled se na MMF obrátilo i Bělorusko, žádá o poskytnutí půjčky ve výši dvou miliard dolarů.

Šéf MMF Dominique Strass-Kahn k žádosti Minsku ve Washingtonu uvedl: "Globální finanční krize zasáhla běloruskou ekonomiku a její přístup k vnějším zdrojům."

MMF se v posledních letech angažoval především v Latinské Americe, naposled pomáhal Brazílii, Argentině a Mexiku, které se ocitly na prahu bankrotu. Zasahoval i při řešení asijské finanční krize z let 1997 až 1998, kdy pomáhal Thajsku, Jižní Koreji, Indonésii, ale také Rusku a Brazílii.

Sarkozy chce vést EU bez ohledu na české předsednictví

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy podle listu Le Monde chce vést unii do roku 2010 bez ohledu na to, že v čele EU příští rok stane Česká republika a pak Švédsko. Chce stát v čele zemí eurozóny.

Sarkozy se vyslovil pro vytvoření hospodářské vlády v eurozóně. Zejména příměří v konfliktu v Gruzii mu dává silné argumenty. Tvrdí, že kdyby nebyl v čele Evropy silný politik, tak by nebyla šance donutit Moskvu k ústupkům. A i na prosazení plánu řešení finanční krize je nutné, aby politik byl silný, říká.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků