Hlavní obsah
Kudy do Česka teče ropa Foto: Mapy.cz

Do Česka ropovodem Družba neteče žádná ropa

Do ČR nyní ropovodem Družba neteče žádná ropa, informoval v pátek předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Litvínovská rafinerie má podle něj zásoby asi na sedm dní.

Kudy do Česka teče ropa Foto: Mapy.cz
Do Česka ropovodem Družba neteče žádná ropa

Ruská ropa byla v posledních dnech znečištěná organickým chloridem, jehož vysoké množství může poškodit rafinerie. Dovoz proto už zastavily také Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko

Podle Švagra by Unipetrol po týdnu musel rafinerii v Litvínově odstavit nebo si půjčit ropu z českých nouzových zásob. ČR má v rezervách zásoby na zhruba 84 dní.

Místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak ve čtvrtek uvedl, že čistá ropa by se měla dostat ropovodem na hranici s Běloruskem znovu 29. dubna.

Rusko, Polsko a Bělorusko podle něj nyní jednají o tom, jak částečně odstranit kontaminovanou ruskou ropu z ropovodu Družba na jejich území. V Rusku je již kontaminovaná ropa čerpána do skladů, dodal Kozak.

Vedle ropovodu Družba má Česko možnost čerpat ropu také z ropovodu IKL z italského Terstu, kam surovina putuje po moři.

Švagr v pátek večer v České televizi uvedl, že Unipetrol požádal o zápůjčku ropy z nouzových rezerv. O množství se má jednat v pondělí, růst cen Švagr nepředpokládá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků