Hlavní obsah
Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Deutsche Bank zaplatí čtyři miliardy za manipulace s úrokovou sazbou

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank se dohodla, že zaplatí 170 miliónů dolarů (čtyři miliardy korun) za urovnání žaloby investorů, podle které ve spolupráci s dalšími bankami manipulovala s úrokovou sazbou EURIBOR. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů.

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Deutsche Bank zaplatí čtyři miliardy za manipulace s úrokovou sazbou

Dohodu s Deutsche Bank o urovnání ještě musí schválit americký soud. Podobné dohody již dříve uzavřely britské banky Barclays a HSBC Holdings. Firmu Barclays bude urovnání stát 94 miliónů dolarů (2,19 miliardy korun) a HSBC zaplatí 45 miliónů dolarů (1,05 miliardy korun). Tyto dohody již získaly předběžný souhlas soudu.

Sazba EURIBOR je evropskou obdobou londýnské mezibankovní sazby LIBOR. Od těchto sazeb se odvozují úroky u miliónů finančních transakcí v eurozóně a ve světě v hodnotě stovek biliónů eur.

Investoři vznesli vůči bankám obvinění, že v období od června 2005 do března 2011 se sazbou EURIBOR manipulovaly, aby dosahovaly zisků na jejich úkor. Deutsche Bank v rámci dohody o urovnání nepřiznala žádné pochybení. Mluvčí banky odmítl k této kauze poskytnout další podrobnosti, napsala agentura DPA.

Deutsche Bank se v posledních letech potýkala s vysokými náklady na řešení právních sporů. Podle agentury Reuters tyto náklady od roku 2009 překročily 15 miliard eur (zhruba 392 miliard korun). Koncem loňského roku se banka například dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (168 miliard korun) kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků