Hlavní obsah
Logo společnosti Mossack Fonseca Foto: Reinhard Krause, Reuters

Daňové ráje připraví Česko ročně až o 57 miliard

Česká republika může přicházet ročně až o 57 miliard korun na daních, které mizí v daňových rájích. Tvrdí to analytické centrum Glopolis, podle kterého se ztráty celé Evropské unie kvůli přesunům zisků do daňových rájů odhadují na 190 miliard eur (v přepočtu 5,13 biliónu korun) ročně.

Logo společnosti Mossack Fonseca Foto: Reinhard Krause, Reuters
Daňové ráje připraví Česko ročně až o 57 miliard

Glopolis se spolu s dalšími evropskými partnery snaží přimět politiky ke změně legislativy tak, aby firmy musely zveřejňovat své zisky zvlášť za každou zemi, kde jsou ekonomicky aktivní.

„Chceme, aby vláda i poslanci podpořili v případě velkých mezinárodních firem povinné zveřejňování základních hospodářských údajů, jako jsou obrat, zisk, počet zaměstnanců či zaplacená daň, za každou zemi, v níž působí," uvedl zástupce ředitele Glopolisu Ondřej Kopečný. K podpoře veřejné výzvy politikům vybízí Glopolis na webových stránkách www.danevraji.com.

Aktuální aféra Panama Papers odhalila, že desítky významných osob z řad politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích. Podle Glopolisu kauza potvrdila, že je třeba, aby se evropské vlády včetně české věnovaly fenoménu mezinárodních daňových úniků.

Skandál obrovských rozměrů

Skandál spojený s odhalením rozsáhlé sítě firem v daňových rájích, které během více než 30 let pomáhala zakládat panamská poradenská firma Mossack Fonseca, nabral v řadě zemí obrovských rozměrů a úřady už mnohde zahájily vyšetřování týkající se možných daňových úniků či dalších deliktů.

Kauza zvaná Panama Papers vypukla v neděli poté, co světová média zveřejnila výsledky svého ročního pátrání v rozsáhlých materiálech uniklých z Mossack Fonseca.

Mezi desetitisíci osob a firem, jimž panamská společnost údajně pomáhala založit offshorové firmy, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů. [celá zpráva]

Podle premiéra Bohuslava Sobotky by české daňové úřady, případně policie měly informace rozkrýt a vyšetřit. [celá zpráva]

Zakládání offshoreových společností či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě nemusí být nezákonné. Záleží na právní úpravě dané země, jak na věc pohlíží. Politici například mohli porušit zákon, když nepravdivě informovali o svém majetku.

Zakládání offshoreových firem v takzvaných daňových rájích se využívá ke snížení daňové zátěže, což někde může být v rozporu se zákonem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků