Hlavní obsah
Osmikilometrový úsek Hradec Králové – Předměřice nad Labem v srpnu stavět nezačnou Foto: Mapy.cz

Další zpoždění dostavby D11. Děti Země podaly rozklad na poslední chvíli

Zahájení stavby úseku dálnice D11 z Hradce Králové do Předměřic nad Labem se opět zdrží. Hnutí Děti Země podalo rozklad proti vydanému stavebnímu povolení, informovalo ministerstvo dopravy. Předchozí stížnosti proti stavbě se přitom podařilo po dohodě vyřešit.

Osmikilometrový úsek Hradec Králové – Předměřice nad Labem v srpnu stavět nezačnou Foto: Mapy.cz
Další zpoždění dostavby D11. Děti Země podaly rozklad na poslední chvíli

Česká televize v úterý uvedla, že hnutí Děti Země podalo rozklad tři minuty před pondělní půlnocí, kdy měla vypršet lhůta pro podání stížností. „Došlo k napadení všech závazných stanovisek, které musí být znovu přezkoumány,” sdělil mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar. Podle něj je také možné, že v následujících dnech může ministerstvo poštou obdržet další stížnosti.

Už dříve podalo devět spolků a fyzických osob rozklady proti úřednímu rozhodnutí ke stavbě. Stěžovatelé však vzali své námitky po dohodě zpět, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jim totiž vyhovělo v jejich požadavcích, například že vybuduje více obslužných komunikací a protihlukových stěn.

Stavba osmikilometrového úseku, která měla podle posledních odhadů ŘSD začít v srpnu, se tak opět zpozdí. „Srpen se s největší pravděpodobností naplnit nepodaří. Naším záměrem je se s rozkladem vypořádat co nejdřív a ještě letos začít stavět, ŘSD je již plně připraveno začít se stavebními pracemi,” řekl Neusar.

Ministerstvo musí nyní o stížnosti informovat všechny účastníky řízení. Ti se k ní mohou vyjádřit, následně bude věc řešit rozkladová komise ministerstva dopravy.
Stavba úseku Hradec Králové - Předměřice měla nepravomocné stavební povolení vydané v červnu 2017.

Dálnici staví už od roku 1978

Loni v červenci povolení napadlo rozkladem hnutí Děti Země a také dvě majitelky některých pozemků v trase dálnice. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) pak povolení letos v březnu zrušil poté, co ŘSD vzalo zpět svou žádost o vydání stavebního povolení. Následně ŘSD o vydání stavebního povolení požádalo znovu s aktualizovanými podklady a v červnu ministerstvo dopravy vydalo druhé nepravomocné stavební povolení.

Úsek D11 z Hradce Králové do Předměřic navazuje na konec dálnice v Hradci Králové. Jeho stavba zatím nabrala více než půlroční zpoždění, původně ministerstvo uvažovalo o tom, že by stavba mohla začít loni na podzim. Na navazující úsek Předměřice nad Labem - Smiřice silničáři pravomocné stavební povolení mají a úsek Smiřice - Jaroměř už ŘSD začalo v dubnu stavět.

Dálnice D11 z Prahy na polské hranice se začala stavět v roce 1978 a zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových necelých 91 kilometrů. Od loňského srpna dálnice končí na okraji Hradce Králové sjezdem do městské části Kukleny. V Královci u Trutnova se má D11 napojit na budovanou polskou silnici S3.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků