Hlavní obsah
Vývoj ceny zlata Foto: Martin Havelka, Novinky

Další dopad atentátu na Sulejmáního: Zlato je nejdražší za téměř sedm let

Cena zlata se v pondělí kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř sedm let a přiblížila se hranici 1600 dolarů za troyskou unci. Palladium vystoupilo na rekordní maximum nad 2000 dolarů za unci.

Vývoj ceny zlata Foto: Martin Havelka, Novinky
Další dopad atentátu na Sulejmáního: Zlato je nejdražší za téměř sedm let

Kolem 7:30 SEČ vykazovala cena zlata podle údajů agentury Bloomberg nárůst o 1,5 procenta na 1575,7 dolaru (zhruba 35 800 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Palladium si ve stejnou dobu připisovalo 1,3 procenta na 2015,8 dolaru za unci.

Americký prezident Donald Trump znovu pohrozil „velkou odvetnou akcí” v případě, že by Teherán kvůli zabití íránského generála Kásima Sulejmáního zaútočil na americké cíle. Iráku pak vzkázal, že pokud vypoví americké vojáky, uplatní vůči němu sankce.

„V centru pozornosti stojí geopolitická situace,” uvedl podle agentury Reuters analytik Benjamin Lu ze společnosti Phillip Futures. „Napětí mezi Íránem a Spojenými státy eskalovalo do bodu varu, což tlačí ceny zlata vzhůru,” dodal.

Investoři v době nejistoty dávají přednost nákupu zlata, které je považováno za „bezpečný přístav”. Opatrnější jsou naopak při nákupu akcií, což je vidět i na hlavních indexech evropských burz. Ty v pondělí zahájily obchodování v červených číslech, například německý DAX klesal ráno o 1,7 procenta, pražská burza ztrácela půl procenta.

Možný dopad na korunu

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš upozornil, že napětí by mohlo vyvolat i oslabování kurzu české měny.

„Donald Trump pohrozil novými útoky a irácký parlament se vyslovil pro stažení amerických jednotek ze země. V takovém prostředí by měly být globální akciové trhy a širší spektrum rizikových aktiv včetně koruny logicky nervózní,” uvedl Bureš.

Koruna se zatím v pondělí ráno drží k euru stabilní kolem kurzu 25,40 koruny za euro, vůči dolaru nepatrně oslabila na 22,70 koruny za euro, vyplývá z dat serveru Patria.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků