Hlavní obsah
Mercedes Benz GLS 580 (ilustrační foto) Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Daimler snížil výhled zisku kvůli emisnímu skandálu

Německá automobilka Daimler letos kvůli problémům s naftovými automobily své značky Mercedes-Benz vykáže nejspíš o stovky milionů eur nižší zisk, než se původně domnívala. Podle nového odhadu má být v letošním roce provozní zisk na zhruba stejné úrovni jako loni, kdy činil 11,1 miliardy eur (284,2 miliardy Kč). Doposud firma čekala jeho mírný růst.

Mercedes Benz GLS 580 (ilustrační foto) Foto: Shannon Stapleton, Reuters
Daimler snížil výhled zisku kvůli emisnímu skandálu

Německý úřad pro bezpečnost silničního provozu nařídil v pátek Daimleru svolat ke kontrole 60 000 sportovně-užitkových (SUV) naftových vozů vybavených softwarem, který podle něj zkresluje výsledky emisních testů.

Už při zveřejnění výsledků za první čtvrtletí firma uvedla, že čelí vyšetřování kvůli emisím v USA. Německá prokuratura ve Stuttgartu provedla razii v kancelářích firmy v souvislosti s vyšetřováním v roce 2017. Daimler také čelí žalobě spotřebitelů v USA, spolu s dodavatelskou firmou Bosch.

Firma kvůli vyšetřováním zvýšila rezervy na případné mimořádné náklady související s vyšetřováním o „stovky milionů eur”. Mluvčí odmítl částku upřesnit a neposkytl ani více podrobností k problému s naftovými vozy, kvůli němuž firma rezervy zvýšila.

Evropská komise v dubnu obvinila automobilky BMW, Volkswagen a Daimler z tajné dohody, jejímž cílem bylo blokovat zavádění technologie čistých emisí. Daimler byl tím, kdo na dohodu upozornil, a tehdy uvedl, že očekává, že se pokutě vyhne. BMW převedla do rezerv kvůli obvinění více než jednu miliardu eur, informovaly agentury AP a Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků