Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

ČSA jsou v platební neschopnosti, žádají soud o reorganizaci

České aerolinie podaly v pátek u Městského soudu v Praze žádost o povolení reorganizace podle insolvenčního zákona. Společnost se dostala do platební neschopnosti a vypršelo jí mimořádné moratorium.

Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
ČSA jsou v platební neschopnosti, žádají soud o reorganizaci

„Cílem reorganizace je záchrana společnosti a volba co nejvýhodnějšího řešení pro věřitele,“ uvedla mluvčí mateřské společnosti Smartwings Vladimíra Dufková.

Firma kromě mimořádného moratoria dosud nevyužila jinou pomoc státu. Společnost přitom podle vlastního vyjádření nedosáhla na podporu z programu Covid Plus. Podmínky tohoto programu se upravovaly právě kvůli Smartwings, aby o podporu mohli požádat i dopravci.

Na to v posledních dnech upozorňovalo ministerstvo dopravy. „Možnost využít (program Covid Plus) má i společnost Smartwings, a. s., jako majoritní vlastník ČSA,“ konstatoval mluvčí ministerstva František Jemelka.

Počet zaměstnanců firmy se od léta snížil ze 700 lidí na 430. Podle deníku Hospodářské noviny se ČSA v tuto chvílí v krajním případě chystají propustit všechny zbývající zaměstnance.

ČSA loni zaznamenaly ztrátu asi 1,57 miliardy korun. Případný úpadek a insolvenční řízení může postihnout i klienty ČSA, kteří u společnosti nakoupili letenky za miliardu korun a dosud je nevyužili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků