Hlavní obsah
ČNB otevírá své dveře veřejnosti jednou za tři roky. Foto: Novinky

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání dle očekávání nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, takzvaná dvoutýdenní repo sazba, tak zůstává na dvou procentech. V rozhodování podle ekonoma ING Jakuba Seidlera zřejmě převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje.

ČNB otevírá své dveře veřejnosti jednou za tři roky. Foto: Novinky
ČNB úrokové sazby nezměnila

Základní sazba upravuje výši úroku, za který si ČNB může půjčit peníze od bank, pokud chce snížit objem peněz v oběhu.

Lombardní sazba činí nadále tři procenta a diskontní sazba jedno procento.

Od výše lombardní sazby se odvíjí, za kolik si mohou banky od ČNB půjčit peníze. Diskontní sazbou centrální banka úročí přebytečnou likviditu, kterou si u ní banky mohou uložit.

Vývoj základní sazby ČNB

Foto: Martin Havelka, Novinky

„Ačkoli bankovní rada pravděpodobně opět vedla debatu o jejich možném zvýšení z důvodu domácích inflačních tlaků, nakonec v rozhodování převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje,” uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

„I když první fáze dohody mezi USA a Čínou je patrně na dobré cestě, zpomalování globální ekonomiky tím zažehnáno není. Například zářijové hodnoty z německého průmyslu opět zklamaly a meziroční propad tamního průmyslu se v září prohloubil na 4,3 procenta,” připomněl ekonom.

„Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí velmi pravděpodobně dostala do technické recese,” dodal Seidler s tím, že slabší růst v zahraničí by tak měl dopadnout i na domácí ekonomiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků