Hlavní obsah
Ostrava 22.2.2017 Dotační program k 750. výročí první písemné zmínky o městě. Foto: Josef Zajíc

ČNB je v růstu HDP optimističtější než ministerstvo

Po úterním odhadu ministerstva financí, jak bude letos a příští rok růst česká ekonomika, zveřejnila prognózu i Česká národní banka (ČNB). Zatímco ministerstvo čeká letos růst HDP o 3,8 procenta, ČNB je optimističtější, čeká zlepšení o 3,9 - 4,3 procenta.

Ostrava 22.2.2017 Dotační program k 750. výročí první písemné zmínky o městě. Foto: Josef Zajíc
ČNB je v růstu HDP optimističtější než ministerstvo

Totéž platí pro odhady na příští rok. Ministerstvo čeká, že ekonomika poroste o 3,6 procenta, tedy méně než letos. [celá zpráva ] ČNB tvrdí, že HDP by mohlo dosáhnout téměř 5 procent, přesněji 3,5 až 4,9 procenta.

ČNB v nové prognóze očekává, že v září příštího roku by se měla inflace pohybovat v pásmu 2,1 až 3,5 procenta. Odhad inflace pro březen 2006 ČNB posunula mírně nahoru do pásma 2,5 až 3,9 procenta.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma zopakoval, že k utahování měnové politiky bude docházet pomaleji, než centrální banka předpokládala v dubnu. Za hlavní příčiny obratu postoje ČNB označil zejména vývoj cen potravin a odklad daňových změn.

Sazba zůstává na 2,5 procenta

Rada ČNB ve středu na zasedání projednávala i otázku úrokových sazeb. Podle očekávání trhu je ponechala na úrovni 2,5 procenta.

"S říjnovou prognózou je konzistentní mírný nárůst úrokových sazeb v delším období," řekl Tůma. Zároveň dodal, že je nyní obtížné specifikovat načasování dalšího zpřísňování měnové politiky. Centrální banka totiž ve středu také ponechala úrokové sazby ba 2,5 procentech, kde jsou od konce srpna.

"Nelze předpokládat při dnešní znalosti, že by mělo dojít k výraznějšímu pohybu úrokových sazeb směrem nahoru v nejbližších měsících," řekl guvernér.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků