Hlavní obsah
Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo

ČNB bude mít právo určovat pravidla pro hypotéky, navrhuje ministerstvo

Česká národní banka (ČNB) by mohla od července příštího roku získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěru na bydlení. Počítá s tím novela zákona o ČNB, kterou poslalo ministerstvo financí k připomínkám. V současnosti centrální banka vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení, které není striktně vymahatelné.

Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo
ČNB bude mít právo určovat pravidla pro hypotéky, navrhuje ministerstvo

Nejnověji od října funguje v praxi doporučení ČNB, podle kterého by banky již neměly poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit stanovený centrální bankou pro výši hypotéky je od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 bude 90 procent.

Již v červnu, v době oznámení opatření, ČNB avizovala, že by k tomu chtěla mít pravomoc danou nejlépe zákonem.

Novela dále například ruší omezení pro operace mezi ČNB a dalšími bankami. Platná předloha totiž omezuje splatnost operací ČNB s bankami na tři měsíce a předpokládá, že centrální banka usměrňuje fungování pouze na peněžním trhu. To je trh, kde se obchoduje s finančními instrumenty se splatností do jednoho roku.

Reakce na finanční krizi

„Navrhovaná novela má za cíl tento stav odstranit a okruh možných operací centrální banky přiblížit Statutu Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky tak, aby ČNB byla v budoucnosti schopna pružně reagovat na nepředvídatelné události vyžadující změny v nastavení měnové politiky,” uvádí materiál.

Celkově je důvodem novely podle materiálu reakce na změny v provádění měnové politiky v celosvětovém měřítku a v Evropské unii od vypuknutí globální finanční a ekonomické krize.

„Stávající znění zákona o ČNB dostatečně nereflektuje aktuální vývoj,” uvádí předkládací zpráva.

Navíc novela tak umožní nové nástroje v měnové politice, kterým je například v případě Evropské centrální banky odkup dluhopisů, ponechat k případnému využití v budoucnu. „Do budoucna je totiž nutno počítat s tím, že riziko dosažení nulové hranice úrokových sazeb zůstane oproti minulosti zvýšené,” uvádí zpráva.

Související téma:

Dále zákon například doplňuje pro ČNB možnost vydávat vedle pamětních mincí i pamětní bankovky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků