Hlavní obsah
Venezuelský prezident Hugo Chávez Foto: Reuters

Chávez chce založit ropný superkartel

Venezuelský prezident Hugo Chávez si pohrává s myšlenkou na vytvoření nové mezinárodní organizace hlavních zemí těžících ropu, která by fungovala souběžně vedle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Uvedla to agentura AFP.

Venezuelský prezident Hugo Chávez Foto: Reuters
Chávez chce založit ropný superkartel

Chávez to sdělil během jednání s místopředsedou ruské vlády Igorem Sečinem a ruským ministrem energetiky Sergejem Šmatkem. Obě země by mohly být podle Cháveze součástí tohoto „superkartelu“.

„Dostal jsem nápad na vytvoření nové organizace ropných gigantů,“ nechal se slyšet bývalý výsadkář s tím, že by toto uskupení neobsahovalo více než čtyři nebo pět zemí.

Chávez nespatřuje problém v tom, že by nová organizace nemohla koexistovat vedle OPECu. „V něm bude Venezuela nadále hrát velmi důležitou roli,“ ujišťoval Chávez.

Venezuela produkuje průměrně tři milióny barelů ropy denně, což ji řadí podle statistik Mezinárodní energetické agentury na osmé místo ve světových tabulkách z roku 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků