Hlavní obsah
Budova pražského ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo

ČEZ se chystá nakupovat akcie v Turecku, o albánském dluhu pochybuje

Přestože se česká společnost ČEZ v Albánii potýká s nemalými problémy ohledně prodeje její divize a miliardového dluhu, v Turecku s tamní společností Akkök Group podepsala smlouvu o odkoupení celkem 45 procent akcií distribuční firmy Akcez od elektrárenské společnosti Akenerji. Hodnota odkoupeného podílu činí téměř 224,9 miliónu tureckých lir (zhruba 2,4 miliardy korun).

Budova pražského ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo
ČEZ se chystá nakupovat akcie v Turecku, o albánském dluhu pochybuje

Smlouvu ještě musí schválit turecký energetický regulační úřad. ČEZ i Akkök Group podle ní v Akcezu získají každá 22,5 procenta. Akcez od státu koupil v roce 2009 distribuční společnost Sedas, která dodává elektřinu asi 1,3 miliónu zákazníků v průmyslové oblasti na severozápadě Turecka.

Společnost Akenerji, která podíl v Akcezu prodává, je od počátku společným podnikem ČEZ a Akkök Group. Česká a turecká firma v ní drží od roku 2009 společně asi tříčtvrtinový podíl, ostatní akcie Akenerji se volně obchodují.

Problém se politizuje

Pokud jde o Albánii, ČEZ vyjádřil pochybnosti o svém údajném dluhu ve výši jedné miliardy dolarů (zhruba 19 miliard korun). [celá zpráva]

„Z jakých položek se skládá uváděná částka jedna miliarda dolarů, nám albánskou stranou nebylo vysvětleno, zřejmě obsahuje i domnělé nároky, které by chtěla vymáhat,“ sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Podle ní se problém v Albánii výrazně politizuje. „ČEZ má zájem na tom vést s albánskou stranou i nadále konstruktivní jednání, proto se již nebude k podobným nepodloženým informacím vyjadřovat,“ dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků