Hlavní obsah
Elektrárna Chvaletice Foto: ČEZ

ČEZ prodá Chvaletice Litvínovské uhelné, EPH neuspěl

Energetická společnost ČEZ prodá uhelnou elektrárnu Chvaletice těžební firmě Litvínovská uhelná za 4,12 miliardy korun. Na tiskové konferenci to v úterý oznámili představitelé ČEZ. O elektrárnu se kromě Litvínovské uhelné ucházel ještě Energetický a průmyslový holding (EPH).

Elektrárna Chvaletice Foto: ČEZ
ČEZ prodá Chvaletice Litvínovské uhelné, EPH neuspěl

Podle dohody si ČEZ ponechá 90 procent z tržní ceny emisních povolenek přidělovaných zdarma elektrárně Chvaletice. Jde o povolenky na 5,3 milionu tun uhlí, což při dnešních cenách představuje 450 milionů korun. Peníze chce ČEZ použít pro další modernizaci svých elektráren.

ČEZ se zavázal prodat elektrárnu v rámci dohody o narovnání s Evropskou komisí. Dohoda by měla ukončit šetření, které EK vede vůči ČEZ od roku 2009. Komise prověřovala, zda ČEZ nezneužívá své postavení na trhu výroby elektřiny. EK nyní ještě musí potvrdit dostatečnou kvalifikaci kupce k provozování Chvaletic.

Předseda představenstva EPH Daniel Křetínský v pondělí varoval, že prodej Chvaletic společnosti ovládané manažery skupiny Czech Coal způsobí, že z českého trhu zmizí veškeré volné hnědé uhlí. Místopředseda představenstva Czech Coalu a spolumajitel Litvínovské uhelné Jan Dienstl ale takový názor odmítl s tím, že jeho společnost hodlá nadále plnit všechny nasmlouvané dodávky zákazníkům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků