Hlavní obsah
Uhelná elektrárna Počerady skupiny ČEZ na Lounsku. Foto: Aleš Pelikán, Právo

ČEZ dostane od státu zpátky 3,8 miliardy z daně na emisní povolenky

Stát má vrátit firmám ČEZ a Energotrans část darovací daně z emisních povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. Jde celkem o 3,8 miliardy korun. O rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství v úterý informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Energotrans patří do skupiny ČEZ od roku 2012.

Uhelná elektrárna Počerady skupiny ČEZ na Lounsku. Foto: Aleš Pelikán, Právo
ČEZ dostane od státu zpátky 3,8 miliardy z daně na emisní povolenky

Podle dřívějšího vyjádření evropského soudu Česku hrozí, že bude muset z daně na bezplatné emisní povolenky celkem vracet zhruba 7,5 miliardy korun.

„Na darovací dani ČEZ v minulosti odvedl 5,3 miliardy. Ačkoliv se dříve spekulovalo o vrácení celé zaplacené daně, tak vnímáme dnešní zprávu pozitivně, protože mimořádný příjem zvedne letošní zisk i kapacitu pro dividendu. Nyní je z našeho pohledu velmi pravděpodobné, že ČEZ navrhne dividendu z letošního zisku nejméně v nezměněné výši 40 korun na akcii,“ uvedl analytik Komerční banky Josef Němý.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Přesný termín vrácení peněz oznámen nebyl, vzhledem k tomu, že rozhodnutí příslušného úřadu už padlo, očekává, že se částka projeví již v letošních výsledcích.

Daň z povolenek šla na podporu solárních elektráren

Dvaatřicetiprocentní zdanění emisních povolenek zavedla pro roky 2011 a 2012 vláda premiéra Petra Nečase, získané peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie. Zmírnil se tak růst cen elektřiny pro podniky a domácnosti. Stát na dani z emisních povolenek v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, o rok později 2,7 miliardy Kč.

Podle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie nebyla daň z let 2011 a 2012 v souladu s právem EU, pokud jí podléhalo více než deset procent povolenek. Podle směrnic Evropské unie ale mělo být 90 procent povolenek na emise skleníkových plynů firmám přidělováno bezplatně.

Kromě ČEZ se o vrácení daně v minulosti hlásil například dodavatel energií pro mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto Ško-Energo, společnost Unipetrol, Dalkia či teplárenský Alpiq.

Emisní povolenky zavedla EU v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší a firmy musí povolenky nakupovat na trhu. České podniky ale mají výjimku, když dostávají část povolenek bezplatně výměnou za investice do ekologičtějších provozů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků