Hlavní obsah
Vývoj tzv. čisté pozice u ČR Foto: David Ryneš, Novinky

Česko loni získalo z EU o téměř 80 miliard víc, než zaplatilo

Česko loni získalo z rozpočtu Evropské unie o 79,6 miliardy korun více, než do něj odvedlo. Takzvaná čistá pozice je tak třetí nejvyšší od vstupu Česka do EU v roce 2004. Informovalo o tom v úterý ministerstvo financí.

Vývoj tzv. čisté pozice u ČR Foto: David Ryneš, Novinky
Česko loni získalo z EU o téměř 80 miliard víc, než zaplatilo

ČR loni obdržela z unijního rozpočtu 123,8 miliardy korun a odvedla do něj 44,2 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Významnou úlohu ve výsledné pozici ČR podle ministerstva loni sehrály příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, které činily 88 miliard korun. Další významnou položku příjmů představovaly prostředky na Společnou zemědělskou politiku za 32,3 miliardy korun.

Starší členové přispívají na mladší

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak ČR zaplatila do rozpočtu Unie 473,4 miliardy korun a získala z něj 1,1 biliónu korun. Česko tak dosud získalo z EU o 639 miliard korun více, než do něj odvedlo.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2015 země, které vstoupily do EU v roce 2004 spolu s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje u původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie či Itálie.

V roce 2015 tak bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu tradičně Německo, které odvedlo o cca 14 miliard eur (zhruba 378 miliard korun) více, než dostalo. Naopak největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 9,5 miliardy eur více, než do něj odvedlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků