Hlavní obsah
České hospody platí v EU za oázy svobody, vyplývá z žebříčku. (ilustrační snímek) Foto: Lukáš Táborský, Právo

Česko je nejsvobodnější zemí EU, tvrdí ekonomický institut. Protikuřácký zákon to může změnit

Česko je nejsvobodnější zemí v Evropské unii, pokud jde o svobodu životního stylu. Vyplynulo to z žebříčku Nanny State Index (Indikátor pečovatelského státu), který sestavuje organizace Epicenter ve spolupráci s londýnským Institutem pro ekonomické záležitosti. Nejvíce stát přebírá rozhodování za své občany ve Finsku. Následují Velká Británie a Irsko.

České hospody platí v EU za oázy svobody, vyplývá z žebříčku. (ilustrační snímek) Foto: Lukáš Táborský, Právo
Česko je nejsvobodnější zemí EU, tvrdí ekonomický institut. Protikuřácký zákon to může změnit

Žebříček uděluje body podle toho, jak země regulují elektronické cigarety, tabákové výrobky, potraviny (některé země například uvalují daně na nezdravé jídlo) a alkohol. V čele žebříčku se umisťují země, které svým občanům věří nejméně a autoři je označují jako nejméně svobodné.

Na opačném pólu se umístila Česká republika, která obdržela jen 11,5 bodu a autoři ji označují jako nejsvobodnější zemi podle zvolených kritérií.

„Jeden z pilířů české tolerance však brzy padne,” uvádí studie. „V době psaní se majitelé barů a restaurací mohou rozhodnout, zda povolí kouření,” napsali autoři s upozorněním, že 31. května vejde v platnost zákaz kouření v restauračních zařízeních.

„Takzvaný Nanny State Index vyhodnocuje Česko jako 'oázu svobody v EU', jelikož lidé mohou celkem svobodně konzumovat alkoholické nápoje, a to zpravidla i ve venkovním prostředí,” konstatoval pro Novinky hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

„Přestože jsme stále nejméně omezováni z celé EU, oproti loňskému roku jsme si pohoršili. Je důležité si uvědomit, že tato omezení se jen výjimečně podaří zpětně zrušit. Jakmile se jednou zavedou, nikdo se jich nezbaví, i kdyby se ukázalo, že byla zbytečná. O to širší debaty by se měly o těchto opatřeních vést,“ dodal k tomu ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal.

Tento trend pozoruje i Kovanda. „Bohužel, politici současné vládní koalice činí mnoho pro to, aby Čechům tuto míru svobody, v kontextu EU vůbec nejvyšší, okleštili. Snaží se být 'evropští', ale přitom často jen podléhají vlivu mocných zájmových skupin, jejichž lobbisté stále patrněji ovládají nejen bruselské, ale bohužel i pražské politické kuloáry,” uvedl.

Podle Stroukala navíc stát ke svým občanům přistupuje nekonzistentně. „Na jedné straně se politici rádi zaklínají mocí, kterou jim svěřil moudrý a bezchybný lid, na stranu druhou lidem nevěří, že by bez nátlaku poslali své děti do školy a neupili se k smrti,“ řekl Novinkám.

You better Czech yourself before you wreck yourself: the Czech Republic is the most liberal country in Europe when it...

Posted by Institute of Economic Affairs on Mittwoch, 10. Mai 2017

Finsko v čele žebříčku jakožto nejméně svobodná země podle vybraných kritérií obdrželo 51,6 bodu ze sta. Velká Británie skončila na druhém místě s poměrně výrazným odstupem, když si připsala 37,4 bodu. Třetí Irsko autoři ohodnotili 36,5 bodu.

I když by se mohlo zdát, že je střední Evropa v čele s Českem ostrovem svobody v EU, není tomu tak. Na čtvrtém místě se totiž umístilo Maďarsko s 33,7 bodu, Polsko skončilo deváté s 27 body. Naopak jako poměrně svobodné vyšlo z žebříčku Rakousko (23. místo) s 17,5 bodu.

Nejsvobodnější Česko obdrželo 11,5 bodu, Německo 15,9 bodu a Slovensko 16,2 bodu.

Zpráva o stavu regulací ve státech EU

Jedenáct zemí v tuto chvíli zakazuje používání elektronických cigaret na všech místech, kde platí zákaz kouření. Nejnověji se k nim přidaly Finsko, Lucembursko, Maďarsko a Polsko.

Řecko, Slovinsko, Rumunsko, Lotyšsko a Maďarsko zavedly nové spotřební daně na náplň do elektronických cigaret. Nejvyšší daň z těchto výrobků platí Portugalci, nejnižší Lotyši.

Některé země však přistoupily i k liberalizaci. Finsko, které z žebříčku vyšlo jako naprosto přeregulované, v lednu 2017 zrušilo daň uvalenou na sladkosti, čokoládu a zmrzlinu. Kromě toho vláda v tuto chvíli uvažuje o uvolnění velmi restriktivních protialkoholových zákonů.

Na Slovensku si cyklisté nově mohou dát před cestou jedno pivo. V Bulharsku díky intervenci ministra financí neprošla navrhovaná daň na rychlé občerstvení a energetické nápoje.

Autoři rovněž zmiňují výroky českého ministra financí, že uvažuje o snížení DPH na točené pivo.

Zdroj: Nanny State Index 2017


Anketa
Připadáte si svobodně?
Ano
28.8 %
Ne
71.2 %
Celkem hlasovalo 5606 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků