Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

České dráhy porušují evropská antimonopolní pravidla, zjistil Brusel

Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní legislativu. Podle EK totiž účtují ceny pod úrovní nákladů. Komise proto zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou zaslala českému státnímu dopravci své námitky. Unijní exekutiva to oznámila v pátek.

Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
České dráhy porušují evropská antimonopolní pravidla, zjistil Brusel

Pokud společnost nedokáže před Komisí svůj postup v konkurenčním boji se soukromými dopravci obhájit, hrozí jí pokuta až do výše deseti procent ročního obratu.

Komise zahájila šetření v roce 2016, když si na ceny údajně určené k likvidaci konkurence stěžovaly firmy RegioJet a Leo Express. Ty začaly v letech 2011 a 2012 nabízet své služby na páteřní trati mezi Prahou a Ostravou, kde v té době České dráhy snížily ceny svých jízdenek pod úroveň nákladů.

Podle místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerové může konkurence v dopravě tlačit ceny dolů a zvyšovat kvalitu služeb, což může být pro klienty přínosem. „V tomto případě však máme obavy, že České dráhy stanovovaly predátorské ceny, což je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže EU,“ uvedla  Vestagerová.

Komise nyní dala firmě prostor k vyjádření, její zástupci mohou prozkoumat dokumenty k řízení nebo si vyžádat slyšení v Bruselu. Pokud však České dráhy nedokážou Komisi přesvědčit, aby změnila názor, může unijní exekutiva firmě vyměřit pokutu ve zmíněné výši.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků