Hlavní obsah
Hrubý domácí produkt ČR Foto: Martin Havelka, Novinky

Česká ekonomika rostla o 2,5 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Česka ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,5 procenta. Mezi čtvrtletími česká ekonomika vzrostla o 0,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněného ve čtvrtek. Ve druhém čtvrtletí činil meziroční růst 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí 2,7 procenta.

Hrubý domácí produkt ČR Foto: Martin Havelka, Novinky
Česká ekonomika rostla o 2,5 procenta

„K pozitivnímu vývoji ekonomiky přispěla rovnoměrně domácí i zahraniční poptávka,” poznamenal vedoucí oddělení čtvrtletních odhadů ČSÚ Jan Benedikt.

Příznivý hospodářský vývoj přitom podle ČSÚ pokračoval ve většině odvětví tuzemské ekonomiky. Dařilo se odvětví obchodu a informačních činností. „Slabší dynamika růstu než v první polovině roku byla zaznamenána v průmyslu,” dodal Benedikt.

„Chuť domácností utrácet je stále podporována rychlým mzdovým růstem spolu s přetrvávající vysokou spotřebitelskou důvěrou. K růstu pozitivně přispívá i spotřeba vlády prostřednictvím vyšších běžných výdajů,” uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

„Oproti tomu podniky pociťují postupně ochabující poptávku, což spolu s vysokými mzdovými náklady vytváří tlak na jejich ziskovost a omezuje množství prostředků na další rozvoj,” dodal.

Německý Spolkový statistický úřad (Destatis) také ve čtvrtek zveřejnil údaje o růstu německé ekonomiky. Tamní HDP se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 0,1 procenta. Německo se tak vyhnulo hrozící technické recesi, jež je definována jako dva čtvrtletní poklesy HDP v řadě.

Jde o důležitou zprávu i pro českou ekonomiku, protože Německo je klíčovým obchodním partnerem Česka, míří tam zhruba třetina exportu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků